Uz Racing Bulls i Sauber-Audi koji su otvorili podružnice u Britaniji, cijela F1 sada se nalazi u Velikoj Britaniji, uz izuzetak Ferrarija. Zašto se timovi fokusiraju tamo i zašto Ferrari ostaje vjeran Italiji?
Sauberova odluka da otvori sjedište u Britaniji ponovno je aktualizirala problem koji traje već četrdeset godina. Kada se Sauber otvori, Ferrari će biti jedina tim Formule 1 koja nema tehničku bazu u onome što se smatra središte motorsporta. To je područje sjeverozapadno od Londona koje uključuje mjesta, kao što su Brackley, Milton Keynes, Woking, Enstone i Grove.
Procjenjuje se da sektor Formule 1 zapošljava više od osam tisuća ljudi na ovom području, s visokim postotkom onih mlađih od 40 godina. Tržište specijaliziranih figura definitivno je u procvatu, a osim velikih imena poznatih široj javnosti, postoje stotine profesionalaca koji mijenjaju boju svake godine, iskorištavajući mogućnosti plata i nastavljajući putem rasta. Sauberova odluka potvrđuje stratešku važnost grane u kojoj se kreću timovi, ali ne i Ferrari.
Racing Bulls je prošle godine počeo graditi tim u Milton Keynesu u novom Red Bullovom kampu, koji će također uključivati zračni tunel. Sjedište tima i dalje je u Faenzi, ali podružnica u Engleskoj omogućuje im da izađu na tržište za kvalificirano osoblje bez nužnog donošenja velike odluke koja će promijeniti život, kao što je preseljenje u drugu zemlju. Sauber je usvojio istu strategiju; lokacija britanskog ureda još nije odabrana, ali program je već u toku.
Ferrari ostaje vjeran Italiji
Nije slučajnost da su dva tima u razmaku od nešto više od godinu dana došla do istog rješenja. Komunikacijski sistemi koji su revolucionirali interakciju između dva ili više objekata konvergiraju ovoj odluci.
Prije gotovo četrdeset godina, Ferrari je bio prisiljen otvoriti podružnicu u Guildfordu, Surrey, kako bi ispunio zahtjeve Johna Barnarda, tehničkog uma iza McLarenovih trijumfa između 1984. i 1986., koji je imao snažnu podršku Enza Ferrarija. Britanski dizajner nije se namjeravao preseliti u Maranello, te je nagovorio Ferrari da mu da lokaciju samo desetak kilometara od sjedišta McLarena, gdje je radio šest godina.
No, počeci nisu bili najbolji, uz nekoliko komunikacijskih problema koji su značajno utjecali na rad. Jedan od najzanimljivijih nastao je kada su se prvi dijelovi bolida dizajniranog u Guildfordu počeli proizvoditi u Maranellu, kada su tehničari shvatili da marže ne odgovaraju Barnardovoj dobro poznatoj manijakalnoj preciznosti. Trebalo im je neko vrijeme da shvate da crteži, poslani faksom, imaju male varijacije u mjerilu zbog vrste prenosa. Danas te priče mame osmijeh, budući da su videokonferencije, daljinski dostupni sustavi, razmjena resursa u stvarnom vremenu zahvaljujući optičkim vlaknima, alati koji su revolucionirali komunikaciju, omogućujući pametan rad čak i uz jednostavnu kućnu vezu.
“Jedino što nedostaje su pauze za kafu,” potvrđuje jedan talijanski inženjer, “inače to što kolega sjedi za susjednim stolom ili hiljadama kilometara dalje ne mijenja ništa u čisto profesionalnom smislu.”
Uzimajući za primjer najnoviji slučaj Saubera, poteškoće koje su se pojavile u kampanji zapošljavanja potrebne za ispunjavanje Audijevih ambicioznih planova uglavnom su se odnosile na promjenu mjesta stanovanja.

Panorama Ferrarijeve fabrike
Zamoliti inžinjera da preseli svoju obitelj iz Britanije u Švicarsku nije isto što i ponuditi mu radno mjesto samo nekoliko kilometara od mjesta gdje je radio, a za one koji trebaju zaposliti iskusno osoblje postoji samo jedno mjesto iz kojeg se mogu osloniti: britanska “dolina motora.”
Tome se dodaje problem kapitalnih troškova. Sauber je prošlog ljeta bio taj koji je pokrenuo pitanje plata osoblja koje su usklađene sa troškovima života koji variraju od zemlje do zemlje. Postoji značajna razlika između prosječnih švicarskih i britanskih plata, zbog čega je od FIA-e zatraženo da u financijske propise uvede parametar koji bi uskladio sve timove.
Maranello ostaje posljednji bastion izvan Velike Britanije
Uz Sauberovo novo sjedište i Haasovu fragmentiranu strukturu (koja ima podružnice u Italiji, Britaniji, Njemačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama), Ferrari je predodređen da ostane jedini tim Formule 1 bez podružnice u Velikoj Britaniji. Traumatično iskustvo Guildforda (koji je preimenovan u tvornicu alibija Maranello) je davno prošlo, a nije ta šljaka ono što Ferrari pretvara u samostalan otok. Ferrari i dalje može računati na privlačnost ‘crvenog’ izazova koji mu ide u prilog, kada inžinjer dobije ponudu iz Maranella ukus je poseban, možda ne za svakoga, ali postotak ostaje visok.
Tokom proteklih godinu i pol, inicijativa šefa Ferrarija Frederica Vasseura za zapošljavanje bila je prilično uspješna, nakon što je mnogo inžinjera stiglo u Maranello iz timova sa sjedištem u Velikoj Britaniji, a u nadolazećim mjesecima dolazi još više.