Red Bullov tehnički direktor predviđa koncept koji bi trebao karakterizirati RB21: Francuz objašnjava da je bolje ciljati na ekstremne performanse, umjesto širenja operativnog okvira. Prema Wacheu, bolje je pronaći dobre postavke za svaku stazu, nego optimizirati performanse bolida. 

Ključna riječ prošle sezone bila je pronaći pravi “operativni okvir” guma kako bi se izvukao maksimalni potencijal dostupnog bolida. Razumno je misliti da će bolidi za 2025. biti napravljeni s ciljem ispunjavanja očekivanja u nadi da će postići bolje performanse tokom cijelog prvenstva koje će ove godine također biti podijeljeno na 24 utrke. 

Max Verstappen je osvojio svoj četvrti uzastopni naslov jer je uspio kapitalizirati bodove u prvom dijelu sezone, ali je zatim morao upotrijebiti sve svoje vještine kako bi osigurao da razlika koja se smanjivala u središnjem dijelu prvenstva ne bude smanjena, sve do oporavka u završnim fazama zahvaljujući nadogradnjama koja su donesena na RB20 u Austinu. 

Nizozemac je uspio pobijediti u sprint utrci na COTA-i, a zatim je odnio dvije pobjede u Kataru i Brazilu. Brazilski trijumf više je bio rezultat vozača, neuhvatljivog na mokrom, nego stvarnog rasta bolida, ali nema sumnje da je od VN SAD-a, pa nadalje Red Bull izgleda pronašao pravi put razvoja, čak i ako je bolid Milton Keynesa nastavio patiti sa balansom bolida. 

Najupečatljiviji primjer viđen je u Dohi gdje se RB20 činio nekonkurentnim u ranim fazama, dok je uspio osigurati važnu pobjedu u nedjelju nakon drastičnih promjena u postavci. U intervjuu za motorsport, tehnički direktor Red Bulla dao Pierre Wache, pojavljuje se zanimljiv ključ koji može pomoći da se shvati kakav je bio pristup tima prema RB21. 

Utrka u Kataru pokazala je da je operativni prozor RB20 i dalje bio prilično uzak na kraju sezone. Red Bull je ponovo postao konkurentan kada su uspjeli pronaći idealne postavke bolida, dok je pad u tempu bio očigledan kada su izbori u podešavanju izlazili van prihvatljivih margina. Christian Horner i Helmut Marko su više puta istakli da će RB21 morati imati širi operativni prozor od prošlogodišnjeg bolida, ali Pierre Wache je objasnio da je problem složeniji nego što se čini. 

„Očigledno je da tražite najbolji operativni prozor za bolid,” objašnjava Wache. „Ali također, morate znati da će proširenje tog prozora imati za posljedicu gubitak stvarnog potencijala.“ 

„Ako pogledamo kako drugi bolidi nastupaju, otkrivamo da voze sa vrlo rigidnim podešavanjima, tražeći maksimalnu brzinu, bez previše kompromisa, jer je operativni prozor preuzak.“ 

Francuz smatra da je ispravnije tražiti optimalno podešavanje za svaku stazu, umjesto da se juri proširenje operativnog prozora bolida u odnosu na gume… 

„Po mom mišljenju, nema smisla širiti operativni prozor po cijenu smanjenja teorijski dostupnog potencijala. Ideja o blagom smanjenju konkurentnosti kako bi bolid bio lakši za vožnju vozačima je prihvatljiva, ali je nezamislivo da bi to trebalo raditi kako bi se olakšao posao inžinjerima u podešavanju bolida.“ 

Prema tehničkom direktoru tima iz Milton Keynesa, potrebno je pronaći pravi balans između čistih performansi i upravljivosti tokom utrke. To je put kojim je Red Bull već krenuo sa paketom poboljšanja u Austinu, jer su te nadogradnje značajno poboljšala balans bolida i korelaciju podataka, ali na račun određenog gubitka ukupnog potencijala. 

„Nije lako pronaći balans između toga da bolid bude brži od ostalih i da bude prijatan za vozače kako bi mogli izvući maksimum iz njega. U 2023. smo pokazali da smo bili na pravom putu jer smo bili najbrži. Međutim, prošle sezone nismo bili u pravu. Nešto nije kako treba kada balans bolida donosi više koristi nego njegov ukupni potencijal. To je ono što moramo popraviti ove godine.“