Aprilia nije uspjela promijeniti odluku sudija pa će Marco Bezzecchi propustiti nedjeljnu utrku za Veliku nagradu Češke u Brnu. Tim iz Noalea uložio je žalbu na suspenziju lidera MotoGP prvenstva, ali je Žalbeno vijeće sudija potvrdilo prvobitnu kaznu, naglasivši da je riječ o ozbiljnom incidentu koji zahtijeva primjerenu sankciju.

Nakon što je Bezzecchi suspendovan zbog incidenta u sprint utrci, Aprilia je imala sat vremena da uloži žalbu i pokuša spriječiti njegovo isključenje iz glavne utrke vikenda.

Proizvođač iz Noalea pokušao je iskoristiti sve raspoložive argumente kako bi osporio optužbu za nesportsko ponašanje koju je vozaču izrekao sudijski panel nakon događaja u pretposljednjem krugu sprint utrke.

Nakon pada, dok su redari pokušavali ukloniti njegov motocikl sa staze, jedan od njih je nespretno uhvatio ručicu gasa, zbog čega je motor otišao u blokadu obrtaja, što se jasno može vidjeti na snimku sa motocikla.

Međutim, Bezzecchijeva reakcija bila je veoma neprikladna. Vozač Aprilije prvo je udario redara, zatim mu nešto rekao, a potom ga ponovo udario, ponavljajući gest koji nije prošao nezapaženo. Snimak incidenta vrlo brzo postao je viralan na društvenim mrežama, nakon čega je uslijedila i suspenzija.

Izvršni direktor Aprilije Massimo Rivola i timski menadžer Paolo Bonora pokušali su tokom žalbenog postupka iznijeti argumente u korist svog vozača pred sudijama Simonom Crafarom, Andresom Somolinosom i Tamarom Matko.

Za Apriliju je ovo posebno osjetljiv trenutak sezone, jer bi treća uzastopna utrka bez bodova mogla ozbiljno ugroziti Bezzecchijeve šampionske ambicije.

Ipak, sudije nisu promijenile mišljenje te su potvrdile prvobitnu odluku. To znači da će Bezzecchi u nedjelju moći samo posmatrati utrku iz garaže, dok će njegovi rivali u borbi za naslov dobiti veliku priliku da smanje zaostatak u prvenstvu.

Za razliku od kratkog obrazloženja koje je pratilo prvobitnu kaznu, odluka po žalbi sadrži mnogo detaljnije objašnjenje razloga zbog kojih je izrečena ovako stroga sankcija.

“Žalbeni sudije FIM-a pažljivo su razmotrili podneske u ime vozača i sve dostupne dokaze, uključujući videosnimke, službene izvještaje i okolnosti nesreće. Iako razumijemo da vozači nakon pada mogu osjećati frustraciju, razočarenje i snažne emocije, takve okolnosti ne mogu opravdati niti izgovoriti fizičku agresiju prema službenim osobama koje obavljaju svoje dužnosti.”

Sudije su posebno istaknule važnost redara za sigurnost motociklističkih utrka.

“Redari i ostali sigurnosni službenici imaju ključnu ulogu u sigurnom odvijanju motociklističkih utrka. Oni rade u opasnim uslovima, često u neposrednoj blizini motocikala i drugih rizika, kako bi zaštitili vozače i omogućili siguran nastavak događaja. Ovaj sport zavisi od njihove sposobnosti da obavljaju svoj posao bez straha od zastrašivanja, vrijeđanja ili fizičkog napada.”

U obrazloženju se dalje navodi da sportski principi zahtijevaju poštovanje prema službenim osobama u svakom trenutku.

“Svaki oblik agresivnog fizičkog kontakta sa sigurnosnim službenikom predstavlja ozbiljno odstupanje od tih standarda i narušava međusobno povjerenje i poštovanje na kojem počiva sigurno funkcionisanje prvenstva.”

Posebno je naglašeno da su osobe uključene u incident u tom trenutku aktivno radile na uklanjanju motocikla nakon nesreće.

“Ti službenici djelovali su isključivo u interesu sigurnosti vozača, sigurnosti događaja i pravilnog odvijanja takmičenja. Fizička agresija prema redarima potpuno je neprihvatljiva u profesionalnom motosportu i ne može biti tolerisana bez obzira na okolnosti koje su dovele do incidenta.”

Sudije smatraju da bi blaži pristup poslao pogrešnu poruku svim učesnicima prvenstva.

“Neadekvatna reakcija na ovakvo ponašanje predstavljala bi pogrešan signal za takmičare širom prvenstva i bila bi nespojiva sa obavezom sportskih vlasti da zaštite službenike, volontere i radnike koji doprinose ovom sportu.”

Zbog toga su zaključili da je prvobitna odluka bila opravdana.

“S obzirom na ozbiljnost ponašanja, status osoba uključenih u incident kao sigurnosnih službenika, potrebu održavanja odgovarajućih standarda ponašanja te potrebu za odvraćanjem od sličnih postupaka u budućnosti, žalbeni sudije smatraju da je sudijski panel opravdano zaključio kako su postupci vozača bili štetni za interese sporta.”

Na kraju su potvrdili i da je kazna proporcionalna prekršaju.

“Žalbena komisija također zaključuju da je izrečena sankcija proporcionalna težini prekršaja i da se nalazi unutar razumnog raspona kazni koje su bile dostupne sudijskom panelu. Zbog toga se žalba odbija, a prvobitna odluka ostaje na snazi u cijelosti.”