Uoči VN Kine, Norris je govorio o novoj tehničkoj direktivi protiv mini-DRS-a, i što je još važnije, njegovoj prilagodbi na MCL39. Britanac je rekao da je prestao tjerati inžinjere da učine bolid lakšim za vožnju ako je cilj postići bolje performanse.
VN Kine je otvorena novostima, odnosno FIA-inom odlukom da nametne stroge testove fleksibilnosti zadnjeg krila i DRS zakrilca, tako da razmak utora ne prelazi određenu veličinu. S probitna 2 milimetra sada je pao na samo 0,5 milimetara, zapravo četvrtinu dopuštenog, iako će u Kini postojati veća tolerancija.
Među timovima na koje su oči uprte je i McLaren, a jedan od timova koji je najviše uložio na tom planu je upravo McLaren, koji je već prošle godine bila u središtu priče o famoznom “mini-DRS-u” koji je opet došao na red početkom ove sezone.
Sumnje koje su se pojavile posebno iz Red Bulla: ako ih ne možete pobijediti, barem ih usporite. Ipak, tim iz Wokinga želio je doliti vodu na vatru po tom pitanju, osjećajući mir i da neće imati većih problema sa najtežim testovima.
U Australiji je Norrisov MCL39 također bio podvrgnut specifičnim testovima savijanja krila, koja nisu pronašla ništa protuzakonito, iako su očito mjerenja rađena prema propisima koji su bili na snazi do Melbournea.
“Ne, ne trebamo ništa mijenjati,” rekao je Norris na pitanje o promjeni pravila uoči VN Kine. “Imamo dobra rješenja. Zapravo, vjerovatno smo previše dobri i vjerojatno ne pomičemo granice dovoljno. Da je ova tehnička direktiva primijenjena na prošli vikend, bili bismo u redu, tako da nije usmjerena na nas. Namijenjena je drugim timovima, što vjerovatno znači da moramo još jače pritiskati,” dodao je Britanac.
Zapravo, rašireno je mišljenje da je McLaren jedan od timova na koje direktiva ne bi mogla imati nikakvog učinka, što je priznao i George Russell, iako je vozač Mercedesa dodao, da iako bi doista mogla utjecati na performanse, prednost MCL39 nad konkurencijom je tolika da neće promijeniti situaciju.
“Da je tehnička direktiva bila tamo u Melbourneu, definitivno bi pobijedili u utrci jer su toliko ispred,” rekao je Russell za McLaren. “To neće promijeniti ništa za nas. Ne znam za koga je tehnička direktiva dizajnirana, ali prilično sam siguran da to nismo bili mi ili Red Bull. Ali također ne mislim da će imati tako velik učinak.”
Također prema riječima koje je Savez objavio u priopćenju kojim je objavio direktivu, jasno je da je postojala više nego osnovana sumnja da su neki timovi pretjerali sa tumačenjem uredbe nakon provjera obavljenih u Australiji, gdje su za procjenu korištene posebne kamere visoke rezolucije sa većom deflekcijom.
Norrisov fokus je negdje drugdje
Za Norrisa to neće biti problem. Zapravo, fokus britanskog vozača je negdje drugdje, na bolidu koji baš i ne odgovara njegovom stilu vožnje. Ovo svakako nije vijest, jer je kroz godine britanski vozač nekoliko puta rekao da se ne osjeća ugodno u bolidima koje proizvodi McLaren, ističući kako se nisu približili njegovom stilu.
“Došao sam do tačke u kojoj sam prihvatio činjenicu da ne možete imati bolid koji se prilagođava vašem stilu vožnje. Prestao sam tražiti tačno ono što želim i spreman sam učiniti sve što je potrebno kako bih bolid učinio bržim. Vjerovatno je to težak bolid za vožnju i skretanje. Ali jasno je da smo napravili korak naprijed u odnosu na prošlu godinu.”
“Ali moj posao je da vozim koji god bolid mi daju. Zato sam ovdje. Zato me McLaren želio, jer vjeruju da ga mogu voziti bolje od bilo koga drugog. Karakteristike su slične prošlogodišnjem bolidu, a neke od njih mi se ne sviđaju i ne uklapaju se u način na koji želim voziti, posebno na skretanju i kočenju.”
“To je jedina stvar na koju sam navikao. Ali vozit ću koji god auto budem morao voziti, sve dok se mogu boriti za pobjedu i dovoljno sam brz da se borim za pobjedu, tada sam sretan što vozim ono što mi je dato.”