Monežanin je analizirao situaciju u Ferrariju nakon Australije, tvrdeći da je potencijal SF-25 mnogo bolji nego što se dosad vidjelo, ali misli da još nisu na nivou McLarena. Razlika između McLrena i Ferrarija postoji, ali nije toliko velika kao što je viđeno u Melbourneu.

Charles Leclerc je precizno opisao svoje mišljenje o trenutnom potencijalu SF-25: „Mnogo je bolji nego što smo dosad vidjeli, ali mislim da još nije na nivou McLarena.“ Razlika postoji, a vikend u Shanghaiu će pomoći da se utvrdi koliko je zaista velika.

Međutim, Leclerc se ne slaže izjavom Georgea Russella, koji tvrdi da je trenutna prednost McLarena veća od one koju je Red Bull imao 2023. godine.
„Ne mislim da je tako, ali su definitivno ispred nas. Pravi razmak je onaj viđen u subotu – jesu ispred, ali ne toliko mnogo. Ako analiziramo kvalifikacije u Melbourneu, McLaren je bio vrlo jak u posljednjem sektoru, vjerovatno zbog upravljanja gumama, ali u trci je situacija bila određena različitim faktorima. Nama su nedostajale performanse znamo gdje trebamo napredovati – u brzim zavojima smo napravili veliki korak naprijed, ali nam i dalje fali brzine u sporim i srednje brzim zavojima.“

Leclerc je namjerno izbjegao ulaziti u detalje o dešavanjima tokom vikenda u Australiji, ali je potvrdio koliko je rad na ovim bolidima sada fokusiran na sitnice… „Govorimo o izuzetno osjetljivim bolidima – i najmanja promjena može dovesti do velikih razlika u ponašanju na stazi. No, ponekad nemate izbora i morate napraviti određene izmjene, kao što se desilo u Melbourneu,“ pojašnjava on.

Za Ferrari će biti ključno nastaviti sa radom na upoznavanju bolida, a vikend u Shanghaiu (iako je sprint vikend) bit će prilika da pronađu odgovor.
„Vidjeli smo prošle godine, posebno na kraju sezone, koliko je važno poznavati vlastiti bolid što je moguće bolje. U završnici prvenstva dominirali smo u Meksiku, Mercedes u Las Vegasu, a McLaren u Abu Dhabiju – i to u fazi kada timovi nisu donosili velika poboljšanja na stazu.“

„Zbog toga sam uvjeren da je, nakon samo jedne utrke, prerano za donošenje konačnih zaključaka. U Melbourneu stvari nisu išle kako smo se nadali jer nismo maksimalno iskoristili potencijal našeg bolida. Trebali smo biti bolji u tom aspektu i zato smo razočarani. No, definitivno je prerano za donošenje zaključaka,“ ističe on.

Vikend u Shanghaiu započet će sa ključnih šezdeset minuta slobodnog treninga. Osim nepoznanice u vezi sa uslovima na stazi, dodatni faktor bit će i novi asfalt.

„Imamo naše podatke o novom asfaltu,“ napominje vozač Ferrarija. „Očekujemo značajnu promjenu, vidjet ćemo hoće li naša analiza biti tačna. Svaki sprint vikend je prilika, a ovaj još više s obzirom na to da nam je ovo tek druga utrka u sezoni. U ovakvim uslovima, priprema će biti od presudne važnosti.“