Helmut Marko napušta Red Bull nakon više od dvadeset godina provedenih u vrhu projekta koji je izrastao u jednu od najuspješnijih F1 struktura u historiji. Odlazak čovjeka koji je bio temelj juniorskog programa, ključni autor kadrovskih odluka i direktna veza između tima i vozača dolazi samo nekoliko sedmica nakon završetka sezone u kojoj je četverostruki prvak Max Verstappen ostao bez prilike da osvoji petu uzastopnu titulu. Prekretnica koja ga je definisala u posljednjoj deceniji Formule 1 nije se dogodila, a Marko sam naglašava da je upravo taj rasplet bio okidač za odluku o povlačenju.

Polovina sezone bila je trenutak u kojem su mnogi u paddocku smatrali da je Verstappenova borba za naslov završena, dok je McLaren preuzimao momentum, a Lando Norris preuzeo ulogu favorita. Međutim, Helmut Marko otkriva da unutar tima vjerovanje nije potpuno nestalo.

Naprotiv, prema njegovim riječima samo dva čovjeka nikada nisu prestala vjerovati u Verstappenovu mogućnost da se vrati u bitku za titulu, i to uprkos zaostatku, oscilacijama u bilansu i generalnoj nesigurnosti oko razvoja bolida. Marko ističe da su u tim trenucima samo on i Gianpiero Lambiase zadržali uvjerenje u preokret i nastavili gurati u tom smjeru.

„Ove sezone sam bio prvi i, naknadno, zajedno sa Gianpierom Lambiasem, jedini u timu koji je i dalje vjerovao u naslov prvaka za Maxa Verstappena,” rekao je Marko za Kleine Zeitung.

„Radili smo sa ogromnim entuzijazmom i predanošću, i zato je razočaranje bilo veliko kada se to nije ostvarilo. Iz tog razočarenja sazrela je odluka da je ovo pravi trenutak za povlačenje,” dodao je Austrijanac.

Iako se očekivalo da će odlazak biti posljedica unutrašnjih tenzija, Marko naglašava da takvih problema nije bilo i tvrdi da iz Red Bulla odlazi bez gorčine.

„Odlazim sa dobrim osjećajem. Odlazim u dobrim odnosima sa Red Bullom i sigurno ću se opet pojavljivati na stazi,” napominje on.

„Smatram da je tim u dobrom stanju i sigurno ne ostavljam haotično stanje iza sebe. Sve je postavljeno kako treba i sigurno će biti poboljšanja na određenim pozicijama.”

Prema informacijama koje prenosi austrijski list, Markova pozicija neće odmah biti popunjena, što automatski otvara pitanje o budućoj organizaciji djelovanja tima. Sam Marko na to ne daje konkretan odgovor i prebacuje lopticu na upravu.

„Ta odluka pripada Red Bullu, tako da o tome ne mogu ništa reći. Svoju odluku sam objavio tek u ponedjeljak u Dubaiju. Oni se sigurno neće žuriti, jer moraju tražiti najbolja moguća rješenja,” zaključio je bivši savjetnik Red Bulla.

Priča koja je obilježila eru Red Bulla dobila je svoj treći čin – uz uspjehe, titule i transformaciju Verstappena u dominantnu silu moderne F1. No epilog je ostao drugačiji nego što su Marko i Lambiase priželjkivali. Vjerovali su da je peta titula moguća. Ona nije stigla. A sa njenim gubitkom otišao je i čovjek koji je najduže čuvao Red Bullovu nit.