McLarenova predsezona neslužbeno će završiti 13. februara, kada će tim iz Wokinga završiti posao posvećen Pirellijevim gumama za 2026. u Jerezu. McLaren već je prešao dobar broj kilometara sa prototipovima guma za slijedeću godinu.
Ove nove gume su uže i lakše od Pirellijeve trenutne iteracije. McLaren je bio vrlo zaposlen sa Pirellijem u prvim sedmicama godine u usporedbi sa drugim timovima – koji će biti aktivniji u kasnijim mjesecima.
Pirelli planira ove testove na temelju raspoloživosti timova. Njihov je cilj izbalansirati svoje vrijeme na stazi sa različitim timovima što je više moguće tokom godine. Uz Ferrari, tim iz Wokinga zaključio je dva dana testiranja u Barceloni prvim testiranjem guma za suho. McLarenov fokus na prethodnom testu u Francuskoj bila je vožnja gumama u vlažnim uvjetima.
U Barceloni su Norris i Piastri razdvojili vožnju sa Pirellijevim C3-C1 gumama. U Jerezu, zajedno sa Alpineom i Mercedesom, McLaren će imati priliku raditi na nizu mekših smjesa. Ove su sesije temeljne za talijanskog proizvođača guma.
McLaren i Ferrari, isti cilj, ali različita sredstva i aerodinamičke konfiguracije
Prošlog septembra, Aston Martin je bio prvi tim koji je testirao gume u konfiguraciji za 2026. godinu, ponovo u Barceloni. Tim iz Silverstona koristio je svoj bolid iz 2022. godine, sa postavkom downforcea srednje-niskog nivoa, što je jasna razlika u odnosu na manje opterećene konfiguracije koje su koristili Ferrari i McLaren tokom svojih testnih dana.
Kao što je obaviješteno, McLaren i Ferrari su željeli koristiti prerađene bolide. Ovi modifikovani bolidi imali su gotovo neutralna zadnja krila sa minimalnim opterećenjem, što je neobično za stazu poput Barselone, koja obično zahtijeva suprotan pristup.
Od povratka Venturi kanala 2022. godine, aerodinamičari su uspjeli generirati sve veću količinu downforcea. Prošle sezone, inžinjeri su najviše napretka ostvarili na prednjem dijelu bolida.
Stoga nije iznenađujuće da je McLaren u Španiji koristio eksperimentalni MCL60 sa konfiguracijom zadnjeg krila koje je korišteno u Monzi prije dvije godine. Međutim, istovremeno su koristili vizualno više opterećeno prednje krilo u odnosu na Ferrari, koji se nasuprot tome, odlučio za šta je moguće manju ownforce na prednjem dijelu.
McLaren se odlučio za opciju koja je bila između pristupa koje su koristili Aston Martin i Ferrari. Ove aerodinamičke odluke često se temelje na relativnom napretku timova u mjesecima koji su prethodili testu.
Zašto je Ferrari koristio prerađenu verziju SF-24 umjesto SF-23
Ferrari se odlučio za test u Barceloni sa svojim bolidom iz 2024. godine. To je najnoviji bolid koji im je dozvoljeno koristiti za Pirellijeve testove prema pravilima. Također, SF-24 generiše više downforcea od svojih prethodnika.
Zbog toga je Ferrari na stazu izašao sa najmanjom razinom downforcea od svih timova koji su testirali gume za 2026. godinu.
S druge strane, McLaren je odlučio prikupiti podatke sa specifikacijom koja je manje „udaljena“ od bolida za 2026. godinu. Ferrari, kako se tvrdi, nije želio taj pristup, već je odabrao drugačiji kompromis sa „svježijim“ SF-24.
Stari i problematični SF-23 svakako nije bio najbolji bolid za prikupljanje podataka. Njegov uzak okvir, problemi sa hlađenjem i dinamika ovjesa potpuno su drugačiji u odnosu na SF-24.
McLaren planira djelomično ponovno iskoristiti komponente sa svog bolida iz 2024. godine na MCL39 bolidu od početka 2025. godine. To je još jedan razlog zašto Ferrari nije koristio svoj bolid iz 2023. godine za Pirellijeve testove.
Ferrari će promijeniti čak 99% svojih komponenti, uključujući potpuno izmijenjenu šasiju u odnosu na SF-24, što ga čini logičnim izborom za ze ključne testove guma za 2026. godinu.