Pirelli je ušao u slijedeću fazu priprema svojih manjih guma za sezonu 2026. godine, gdje su Ferrari i McLaren ove sedmice u Barceloni testirari tvrđe smjese guma.
Mnogo pažnje posvećeno je Lewisu Hamiltonu, koji nastavlja pripreme sa svojim novim timom uz timskog kolegu Charlesa Leclerca i McLarenovog Landa Norrisa. Iako je Hamiltonu koristilo dodatno vrijeme u prošlogodišnjem Ferrariju, upoznavanje sa najnovijim procedurama, volanom, Ferrarijevim motorom i ostalim tehničkim aspektima, najveći dobitnik ovog testa je upravo Pirelli. Italijanski proizvođač guma suočava se sa izazovom testiranja i proizvodnje užih guma – 25 mm na prednjim i 30 mm na zadnjim točkovima – te smanjenog prečnika, sa 720 mm na 705-710 mm od prednje do zadnje osovine, koje će se koristiti na značajno drugačijim bolidima slijedeće godine.
Glavni problem za Pirelli je što nema reprezentativne bolide za testiranje svojih novih guma, budući da će bolidi za 2026. imati znatno smanjen otpor aerodinamičkog zraka i manje downforcea generisanog podnicom i difuzorom.
Prvobitni planovi da se ukupni potisak smanji za 40% ublaženi su na oko 15% zbog zabrinutosti oko sporijih vremena krugova, koja se sada očekuju u skladu sa trenutnim nivoima performansi. Ipak, nova generacija bolida značajno se razlikuje u načinu i mjestu gdje generiše performanse, pa Pirelli mora koristiti kompromisno rješenje prerađenih bolida iz perioda 2022.-2024. sa prilagođenim krilima – kako bi prikupio podatke iz stvarnih uslova.
Nakon početnog testa sa Aston Martinom u septembru – na njihovom bolidu iz 2022. godine – i nedavnog testiranja kišnih guma u Le Castelletu, Ferrari i McLaren su u Barceloni koristili novije bolide sa nižim nivoima krila, koji su izgledali više poput konfiguracija za Baku ili Las Vegas, nego za Barcelonu, koja obično zahtijeva visoki downforce.
Ukupni nivo downforcea ovih testnih bolida biće relativno blizu specifikacijama sa početka 2026. godine, ali zbog drastičnih razlika u dizajnu bolida, Pirelli i dalje ima poteškoća sa preciznim simuliranjem opterećenja kojima će njihove gume biti izložene. Zato se oslanja na kontinuirane simulacije koje timovi dostavljaju kako bi ostali ispred konkurencije.
„Prvi testovi su bili uglavnom posvećeni razumijevanju kako funkcionišu testni bolidi, jer su očigledno drugačiji“, izjavio je šef Pirellija za motorsport. „Jedino što možemo raditi je stalno tražiti ažurirane simulacije za 2026. od timova. Moramo nadograđivati naše znanje i prilagođavati konstrukciju prema podacima koje dobijemo.“
„Ne možemo se oslanjati samo na testne bolide, jer to ne bi bilo razumno. Nastavićemo timovima pružati virtualne modele guma za njihove simulatore, a oni će nam dostavljati povratne informacije. To je pravi smjer u kojem trebamo ići.“
Smanjenje downforcea i promjena načina na koji se on generiše imat će veliki utjecaj na sile kojima će nove i manje gume za 2026. godine biti izložene. Za Pirelli je ključno da pravilno odredi unutrašnju konstrukciju novih guma, dok će dalja podešavanja biti moguća kroz prilagođavanje smjesa.
Pirelli također mora uzeti u obzir očekivane performanse za 2026., budući da timovi uvijek pronalaze brza poboljšanja na početku novog ciklusa tehničkih pravila. Pirelli mora imati dovoljno prostora za prilagođavanje povećanim opterećenjima guma u budućnosti.
Dodatni izazov je i uvođenje X-mode sistema – aktivne aerodinamike slične DRS-u, koja mijenja ugao prednjeg i zadnjeg krila na pravcima radi postizanja većih brzina, dok se standardna konfiguracija naziva Z-mode.
„Ne možemo simulirati tačne nivoe potiska s X-mode i Z-mode postavkama, to je nemoguće” objasnio je Isola. „Zato moramo pronaći najbolji kompromis za testiranje i kada pokušamo povezati podatke iz simulacija sa onima prikupljenim na stazi. Prvi korak je definisanje profila i konstrukcije. Test sa Aston Martinom dao nam je dobru početnu tačku. Razvoj smjesa je drugi korak.“
„Znamo da je ovo izazov, jer timovi ne žele gubiti performanse u odnosu na trenutne bolide, a nove gume su manje, uz nižim kapacitet opterećenja i tako dalje. Također testiramo nove materijale i ideje kako bismo proizveli gumu koja nije teža, ali je i dalje sposobna izdržati opterećenja i zadržati performanse koje imaju sadašnje gume.“
Ovo nije prvi put da se Pirelli suočava sa izazovom razvijanja guma za promjenjive tehničke regulative. Isola je istakao da je izazov za 2026. možda čak i nešto lakši nego 2017. godine, kada je F1 prešla na veće i šire bolide sa mnogo većim downforceom, što tada nije bilo moguće simulirati na testnim bolidima. Slično je bilo i pri prelasku na bolide sa efektom tla 2022. godine.
„Ovo je vrlo slična situacija kao 2017. i 2022. godine, kada smo morali razviti potpuno nove gume za potpuno nove bolide, tako da nam ovo nije nepoznat teren.”
„U sezoni 2016. bilo je izuzetno teško jer su se očekivali bolidi sa mnogo većim downforceom, a performanse su bile pet do šest sekundi brže nego prethodne godine, što je bilo nemoguće simulirati.”
„Ali način na koji se sada generiše downforce potpuno je drugačiji u odnosu na nove bolide. Na primjer, trenutno imamo veliko opterećenje na pravcima, dok bismo 2026. godine trebali imati manje opterećenje pri visokim brzinama. Zato poređenje nije isto.“