Red Bull je službeno predstavio RB17 hyperautomobil, dvosjed za koji tvrdi da je sposoban pratiti vremena kruga Formule 1.
Dizajniran od strane tehničkog direktora u odlasku Adriana Neweya, RB17 teži 900 kilograma – oko 100 kg više od trenutnog F1 bolida – ali koristi V10 motor sa normalnim usisavanjem koji proizvodi 1.200 KS pri 15.000 o/min.
Red Bull tvrdi da će automobil postići 350 km/h, ali očekuje da će ga njegove performanse u zavojima izdvojiti od ostalih vrhunskih hyperautomobila. Dramatično nizak i uglađen dizajn omogućuje automobilu da “isporuči vremena kruga ekvivalentna F1,” kaže Red Bull, “a pritom je jednostavan za posjedovanje i upravljanje.”
Red Bull je predstavio RB17 na Festivalu brzine u Goodwoodu, gdje također obilježava svoju 20. sezonu u F1.
“Kroz 20 godina naslijeđa u svijetu F1 iz kojeg možemo crpiti, i kao organizacije usmjerene na performanse, imalo je smisla da dizajniramo vlastiti hypercar iz temelja,” rekao je šef Red Bulla Christian Horner.
Newey, koji će napustiti Red Bull početkom slijedeće godine, rekao je da je “razmišljao o ideji da prihvati izazov dizajniranja našeg vlastitog hyperautomobila, od koncepta do isporuke, mnogo godina, a to je bio veličanstven projekt i putovanje.”
“RB17 hyperautomobil obuhvata sve za što se zalažemo: neospornu snagu, brzinu i ljepotu,” dodao je. “Vrlo je prilagodljiv u svojim sposobnostima, a pobrinuli smo se da ga dizajniramo kao dvosjed kako bi u uzbuđenju vožnje pri F1 brzinama mogli uživati sa prijateljem ili partnerom.”
Red Bull Advanced Technologies će proizvesti samo 50 primjeraka RB17, od kojih će svaki biti prilagođen kupcu spremnom platiti očekivanu cijenu od 6.2 miliona dolara. Vanjske boje, materijali interijera i ostali detalji mogu se prilagoditi. Red Bull će također osigurati razvoj vozača kupcima i događajima na nizu staza.
Uvelike se oslanjajući na pedigre Red Bullove F1, RB17 koristi istu nomenklaturu šasije kao i njihovi bolidi, smješten između RB16B koji je doveo Maxa Verstappena do titule 2021. i RB18 koji su aktuelni prvaci koristili za osvajanje oba naslova godinu poslije.
A work of art 🧑🎨 #RB17 pic.twitter.com/8hW5s8VNBW
— Oracle Red Bull Racing (@redbullracing) July 12, 2024