Vozač McLarena Lando Norris vjeruje da je njegova momčad u dobroj formi uoči nastavka sezone koja kreće sa sprint trkaćim vikendom za Veliku nagradu Sjedinjenih Američkih Država.  

Norris je pobijedio u posljednjoj utrci sa gotovo 21 sekundu prednosti, u kojoj je njegov najveći rival za naslov, Max Verstappen završio kao drugoplasirani, a Britanac je uspio smanjiti zaostatak u prvenstvu za samo sedam bodova. 

Norris i Verstappen su spremni za borbu u preostalih šest vikenda trkaćih vikenda, pri čemu Norris mora nadoknaditi zaostatak od 52 boda. Britanac se oslanja na Veliku nagradu u Austinu 2023. godine kako bi dodatno povećao svoje samopouzdanje. 

“Naš tim je u dobroj formi. Samopouzdanje je i dalje visoko kao i u Singapuru, možda čak i veće. Ako pogledate gdje smo bili prošle godine ovdje u Austinu, u poređenju sa bolidom kojeg smo imali, kao i u Singapuru, mislim da je ovaj vikend bolji za nas. Vodili smo prvu polovicu utrke. Znam da su neki rezultati bili izmiješani zbog različitih scenarija, ali bio je to dobar vikend za nas,” rekao je Norris. 

“Neke stvari su se opet promijenile na ovoj stazi: nova podloga, manje neravnina, a i neki dijelovi su malo izmijenjeni, tako da imamo još pitanja na koja trebamo odgovoriti. Ali u poređenju sa prošlom godinom, našim performansama u posljednje tri, četiri, pet utrka, mislim da smo svi sigurni da bismo trebali biti pri vrhu.” 

Norris je svjestan da se muči u vozačkom prvenstvu i ponovo je istakao da mu je potrebna pomoć. 

“Može ići u moju korist. Može ići u Maxovu korist. Ja se samo fokusiram na ono što radim. Odradio sam dobar posao. Zadovoljan sam kako su stvari prošle. Nisam uvijek bio zadovoljan krajnjim rezultatom iz različitih razloga. Ali zadovoljan sam onim što radimo kao tim i kako sarađujemo. Uvjeren sam da, ako ostanemo koncentrisani i nastavimo raditi, možemo zatvoriti razliku. Ali nije lako. Potrebno je više od mene prvog i Maxa drugog, ali ne mogu promijeniti Maxov rezultat. To je na drugima, na Oscaru, da mi pomognu,” napominje on. 

Norris se također osvrnuo na to što je FIA zatražila od Red Bulla da ukloni uređaj koji je omogućavao vozaču podešavanje visine bolida iz cockpita. Red Bull insistira da ga nikada nisu koristili u parc ferme uslovima i dali su FIA-i garancije za budućnost.  

“Jedno je imati taj uređaj na bolidu, drugo je koristiti ga. Ako im je pomogao, ako su ga koristili onako kako ljudi misle, možda će se stvari promijeniti u našu korist. Ali kada pričamo o takvim stvarima, nije u pitanju osvajanje više pole positiona ili pobjeda samo zbog takvog uređaja,” pojašnjava on. 

“U stvari, to neće ništa promijeniti u širem kontekstu. Bilo da su ga koristili ili ne. Možda je u nekom kvalifikacijskom krugu, gdje su odlučivale hiljadinke ili stotinke, pomogao u jednom ili drugom smjeru.” 

“Ne znamo, ali mislim da je dobra stvar što FIA radi ovakve provjere. Postoji razlika između crno-bijelih stvari poput ovih, i postoji razlika između Formule 1 i pomjeranja granica, stvaranja novih stvari i inovacija u prostoru u kojem je to dopušteno. Mislim da smo to mi u McLarenu uradili i da smo odradili jako dobar posao. Ali pokazali smo da ne treba ići dalje od toga,” dodao je Lando Norris.