Lewis Hamilton kaže da ne bi izbjegavao sudar sa Charlesom Leclercom u njihovom dvoboju za prvu poziciju tokom VN Italije da je naslov već odlučen.
Leclerc i Hamilton su gotovo cijelu utrku vodili žestoku borbu za pobjedu, a Leclerc je naposlijetku prvi prošao ciljem nakon što je odolio napadima dva Mercedesa. Monežanin je tako svojoj momčadi donio prvu pobjedu na domaćem tlu od 2010. godine.
Vozač Ferrarija i vozač Mercedesa su imali nekoliko trenutaka na stazi, a jedan od najupečatljivijih se desio u 23. krugu, kada je Leclerc agresivno branio poziciju na kočenju u drugoj šikati i izgurao Hamiltona na travu, koji je potom morao presjeći šikanu.
Leclercu je zbog tog manevra pokazana crno-bijela zastava, ekvivalent žutog kartona u Formuli 1, a Hamilton je nakon utrke izjavio kako ne bi izbjegavao sudar sa vozačem Ferrarija da je borba za naslov već odlučena. Britanac trenutno ima 63 boda prednost ispred glavnog konkurenta i svog timskog kolege Valtterija Bottasa.
„Ne bih ga izbjegavao. Sudarili bismo se,“ pojasnio je Hamilton kakav bi bio kranji ishod dvoboja sa Leclercom u 23. krugu da je prvak već odlučen.
Hamilton je potom istakao kako „nema problema“ sa Leclercom, kojeg je nakon utrke optužio za opasnu vožnju.
„Nemam problema s njim. Mislim da je odradio izvanredan posao i nemam problema s tim. Nisam pričao sa njim, ali ako budem imao trenutak, razgovarat ćemo na sekundu. Samo da zamijenimo uloge i da se pobrinem da je okej ako se on nađe u takvoj poziciji.“
„Ako bude okej s tim, onda ćemo se tako utrkivati. Prema onome što sam znao uoči utrke, trebao sam ostaviti prostor, a sada ne znam da li je to slučaj pošto pravila nisu jasna. Ali dobro je da se možemo utrkivati oštro koliko želimo. Želimo oštrije utrkivanje.“
Hamilton kaže da će u slijedećem dvoboju sa Leclercom drugačije pozicionirati svoj bolid, pošto je ovo prvi put da je imao obračun na stazi sa 21-godišnjim vozačem Ferrarija.
„Nema manjka poštovanja između vozača. Nemam problem, nismo u borbi za naslov. Čestitao sam mu odmah čim sam izašao iz bolida. Charles je jedan od najcjenjenijih vozača. Danas sam prvi put imao direktnu borbu ‘točak od točak’ s njim. Kao što sam rekao, kada se borite s novim vozačem, naučite kako oni pristupaju različitim situacijama. Možda ću drugi put drugačije pozicionirati bolid, odradio bih bolji posao slijedeći put, ko zna.“
Iako je Hamilton nakon utrke prozvao sudce da se nisu pridržavali utvrđenog pravila, direktor utrka Michael Masi je rekao kako sudci postupaju prema zahtjevima timova. Naime, od VN Belgije se u direktnim obračunima između vozača počela koristiti crno-bijela zastava, koja je posljednja opomena pred kaznu. To je ekvivalent žutog kartona u Formili 1.
„Da je bilo kontakta između Leclerca i Hamiltona, pogledali bismo to detaljnije, ali pod ‘pustite ih da se utrkuju’ filozofijom, na kojoj su zajedno radili F1 grupa, vozači i FIA kroz godinu, dali smo timovima savjet na prošloj utrci u Spa da ćemo češće koristiti crno-bijelu zastavu—na njihov zahtjev,“ pojasnio je Masi.