Sportski savjetnik Alpine, Flavio Briatore priznao je da tim mora izraditi bolju šasiju za sezonu 2025. kako bi prevazišao trenutni zaostatak u snazi od tri desetinke.
Francuska ekipa iskoristila je kišne uvjete u Brazilu i ostvarila iznenađujuće dvostruko postolje, što je rezultiralo skokom za tri mjesta u prvenstvu konstruktora.
Nevjerojatnih 35 bodova osvojenih na Interlagosu više je nego udvostručilo Alpineov dosadašnji bodovni učinak, koji ih je držao na devetom mjestu u prvenstvu. Međutim, Briatore, koji se ranije ove sezone vratio u francuski tim, svjestan je da je kiša u Sao Paulu prikrila najveće slabosti Alpineovog bolida.
Zaostatak u snazi i plan za budućnost
Alpine se suočava s nedostatkom snage otkako je Formula 1 uvela zamrzavanje razvoja motora 2022. godine. Zbog toga je tim donio odluku da pređe sa Renaultovih na Mercedesove motore od 2026. godine.
No, sa još jednom sezonom kao proizvođač vlastitih motora, Briatore je istaknuo da će konkurentnost Alpinea u 2025. ovisiti o inženjerima iz Enstonea.
“Na kiši diskusija o snazi motora prestaje,” izjavio je Briatore za La Gazzetta dello Sport.
“Zato ćemo i 2025. morati nadoknaditi tih tri desetinke koje nam nedostaju pravljenjem boljeg bolida. Ne smijemo se obeshrabriti, jer znamo da je situacija takva i morat ćemo se osloniti na bolju aerodinamiku i proučavanje guma. Bez samosažaljenja.”
Napredak tokom 2024. godine
Šef Alpine, Oliver Oakes, naglasio je kako je ekipa pokazala stvaran napredak zahvaljujući nadogradnjama koja su uvedena tokom utrke za Sjedinjene Američke države.
Pierre Gasly je u suhim kvalifikacijama na Velikim nagradama SAD-a i Meksika uspio ući u Q3, a u Meksiku je pretvorio taj rezultat u bodove.
“Očito, od Austina imamo nešto više brzine zahvaljujući ovom unapređenju,” izjavio je Oakes.
“Nije tajna da bolid koji je predstavljen na početku godine vjerojatno ne bi bio uzorni primjer Enstonea, ako ćemo biti iskreni. Ali performanse koje smo postigli tokom sezone su prilično impresivne.”
Oakes je također istaknuo kako je napredak u performansama ključan za opstanak u ciklusu trenutnih tehničkih pravila.
“Trik je ostati konkurentan i kontinuirano donositi poboljšanja. Nisam ovdje dovoljno dugo da bih to potpuno procijenio, ali smatram da smo na dobrom putu.”