Danas je zvanično započela nova era u Ferrariju. Mnogi su se nadali – i neko vrijeme je to izgledalo moguće – da će ovaj dan označiti dolazak Adriana Neweya u Maranello. Međutim, to se neće dogoditi, jer će britanski genije stići u Aston Martin tokom slijedeće godine. U međuvremenu, u Ferrarijevom organizacionom timu, dva ključna člana dovedena iz Mercedesa, Loic Serra i Jerome D’Ambrosio, danas zvanično preuzimaju svoje pozicije nakon godine dana pregovora i perioda prinudnog odmora.
Vasseur donosi promjene u Ferrariju: Francuska ‘trijada’ preuzima vodstvo
Od svog dolaska na čelo Ferrarija, Frederic Vasseur, bio je izuzetno angažovan na jačanju tehničkog odjela. Njegov glavni fokus bio je stabilizacija tehničkog tima i promocija internih kadrova koji su preuzeli ključne uloge, poput šefa aerodinamike, Diega Tondija, koji trenutno vodi tehnički razvoj Ferrarija. Nakon odlaska Enrica Cardilea, Vasseur je preuzeo ulogu tehničkog direktora na papiru, ali je nastavio tijesno surađivati sa glavnim inženjerima na brzom razvoju SF-24 bolida, gdje su napravili iskorak prema naprijed u rezultatima nakon problema sa podnicom koji su se pojavili na VN Španije.
Vasseur je dao svoje smjernice, a Tondi i ostatak inžinjerskog tima su odradili svoj posao na najbolji način, dok su čekali dolazak novih stručnjaka u Maranello. “Ne reklamiramo ko dolazi, a ko odlazi, ali u posljednjem periodu mnogi inžinjeri su stigli iz drugih timova,” često ponavlja Vasseur. Iznimka je bio Loic Serra, čiji je dolazak najavljen prije godinu dana, a za čije su pregovore bili potrebni vrijeme i strpljenje sa Mercedesom. Jerome D’Ambrosio će biti desna ruka Vasseura i preuzeti neke od odgovornosti Jocka Cleara, te će se uglavnom baviti Ferrarijevom Akademijom vozača.
Loic Serra donosi novu stručnost u Ferrari
Glavni fokus bit će na Loicu Serri, francuskom inženjeru koji je prethodno radio za Mercedes, a ima iskustvo iz Michelina i Saubera – sličan put kao i trenutni tehnički direktor Red Bulla, Pierre Wache, koji je također bio željena akvizicija za Ferrari. Serra će u Maranello donijeti stručnost u području dinamike vozila, interakcije prema gumama i suspenzijom bolida Formule 1. Ove dužnosti je uspješno obavljao u Mercedesu, jednom od najuspješnijih timova. Danas mu je prvi zvanični radni dan u Maranellu, a očekuje se da će održati niz individualnih sastanaka sa inžinjerima kako bi se upoznao s novim radnim okruženjem. Međutim, ključna riječ ovdje će biti strpljenje, što je i sam Vasseur naučio iz prve ruke – da bi se u Ferrariju ostvario utjecaj, potrebno je vrijeme.
Ažuriran zračni tunel, Leclerc na stazi danas
Nakon perioda modernizacije, Ferrarijev zračni tunel je ponovno spreman za upotrebu. Loic Serra će sada imati pristup najnaprednijoj tehnologiji kako bi počeo doprinositi Ferrariju. Projekt 677, bolid za sezonu 2025., već je u poodmakloj fazi, a radna grupa ga opisuje kao “značajno drugačijeg” u smislu aerodinamike, ali i po pitanju suspenzije, posebno prelaska na prednji ‘pull rod’ sistem, uz vrlo različitim prednjim krajem u odnosu na SF-24. Novi prednji spojler već nagovještava smjer rada na ovom projektu.
Osim što danas započinje rad Loica Serre i Jeromea D’Ambrosija, u Ferrariju će biti i Charles Leclerc, koji će sudjelovati u intenzivnom programu obuke koji je tim pripremio za svoje vozače. Leclerc će voziti na simulatoru, ali i na stazi u Fioranu, koristeći Ferrari bolid iz prošlih godina na slobodnim testiranjima odobrenim od FIA-e. Leclerc će se još jednom vratiti za upravljač SF-21, posljednji put u historiji ovog bolida u Formuli 1, prije nego što se ovaj model povuče i postane dio Ferrarijeve kolekcije za kupce. Za buduće vozačke programe, moguće je koristiti prve bolide sa efektom tla aerodinamikom (2022), a uskoro i model iz 2023.