Vozači Formule 2 postaju sve spremniji za prelazak u Formulu 1, zahvaljujući poboljšanom sistemu razvoja talenata i podršci akademija F1 timova. Bruno Michel, direktor F2 i F3, smatra da je povezanost između mladih vozača i F1 timova ključna za njihov profesionalni napredak i sve veći nivo talenta koji pokazuju. 

“Akademije su postale apsolutno ključan dio piramide,” rekao je Michel. “U F2, polovina grida dolazi iz akademija F1 timova, dok je u Formuli 3 oko trećina vozača povezana akademijama. To je izuzetno važno.” 

Michel ističe da akademije ne pružaju samo finansijsku podršku koja vozačima omogućava da završe svoje sezone, već ih i pripremaju za radno okruženje u F1 timovima. “Vozači kroz akademije stječu neophodno iskustvo i znanja koja im pomažu da budu spremni kada zakorače u svijet Formule 1.” 

Jedan od primjera je Jack Doohan, koji će naredne godine voziti za Alpine. “Doohan je tokom čitave sezone bio uključen u rad tima, koristeći simulatore tokom trkaćih vikenda i prisustvujući svakoj utrci. To je izuzetno važna priprema,” dodao je Michel. 

Kompleksnost Formule 1 u poređenju s F2 

Michel naglašava da je rad u F1 daleko složeniji u odnosu na F2, gdje timovi imaju manji broj članova. “U Formuli 1, svaki tim ima oko 60 ljudi u garaži, dok u F2 timovi imaju oko 12 članova. Svaka osoba u F1 timu ima specifičnu ulogu, a vozači moraju razumjeti kako sve funkcioniše. To je iskustvo koje akademije pomažu izgraditi.” 

Iako akademije pružaju značajnu prednost mladim vozačima, Michel ističe da se ta prednost ne odnosi nužno na sirovi talent iza volana. “Što se tiče vozačkih vještina, vjerovatno ne. Međutim, kada je riječ o sposobnosti upravljanja složenim okruženjem, akademije pružaju veliku prednost.” 

FIA-ina piramida kao idealna priprema za Formulu 1 

Bruno Michel izražava zadovoljstvo što sve više vozača iz F2 i F3 blista u Formuli 1, što potvrđuje da FIA-ina piramida nižih serija funkcioniše. “Na kraju krajeva, svrha piramide je da pripremi vozače za Formulu 1.” 

“Naš cilj je osigurati da, kada vozači stignu u F1, budu potpuno spremni. U Bakuu smo vidjeli dva F2 vozača koja su odmah prešla u F1 i odmah osvajali bodove. To pokazuje da sistem funkcioniše, i to je ono što je najvažnije.” 

Michel dodaje da nije riječ samo o tehničkoj evoluciji automobila iz F3 u F2 pa do F1, već i o pripremi vozača za format trkačkih vikenda u Formuli 1. “Mnogo je aspekata koje uvodimo kako bismo pripremili vozače za F1.” 

Priprema za tehnologije i sisteme u Formuli 1 

Michel naglašava da vozači moraju biti spremni na rad sa svim sistemima u F1 bolidima, poput DRS-a, kao i na interakciju sa FIA-om tokom utrka. “Vozači moraju biti pripremljeni na sve što će ih dočekati u F1 garaži, kako ne bi bili potpuno izgubljeni kada jednog dana tamo stignu.”