Yuki Tsunoda smatra da je impresionirao Red Bull svojim tehničkim povratnim informacijama tokom nedavnog testa, znajući da je to područje u kojem su ga ranije sumnjičili.

Japanac je dobio svoju prvu ozbiljnu priliku da vozi Red Bullov bolid na nedavnom postsezonskom testiranju guma u Abu Dhabiju, baš u trenutku kada ekipa iz Milton Keynesa odlučuje o svojoj postavi za 2025. godinu.

Iako je Tsunoda očigledan kandidat za prelazak u Red Bull ukoliko Sergio Perez bude smijenjen slijedeće godine, poznato je da su tehničke povratne informacije i ponašanje u bolidu uvijek bili tačke koje su išle njemu na štetu.

Osvrćući se na dan testiranja na stazi Yas Marina, Tsunoda smatra da je konačno uspio ublažiti neke od tih sumnji, što bi mu moglo povećati šanse za napredak u karijeri.

Očekuje se da će Red Bull ove sedmice objaviti svoje planove za vozače, iako je njegov timski kolega Liam Lawson favorit za promociju ako Perez bude smijenjen.

Govoreći na završnoj sezonskoj manifestaciji Honda Racinga, Tsunoda je izjavio:

“Čuo sam puno o tome koliko su bili impresionirani, posebno mojim povratnim informacijama.”

“Ovo nisu rekli samo inžinjeri sa staze, već i oni koji su radili daljinski iz Red Bullove fabrike u Milton Keynesu. Spomenuli su koliko su zadovoljni mojim doprinosom.”

“To je bilo ključno područje na kojem sam se fokusirao. Vjerujem da Red Bull već razumije da moja brzina nije problem. Umjesto toga, više se fokusiraju na stvari poput mojih povratnih informacija, ponašanja unutar tima i načina na koji se ponašam u bolidu. Mislim da su te oblasti za njih bile najveće nepoznanice.”

“Zato sam, imajući to na umu, nastavio davati povratne informacije kao i uvijek, nastojeći komunicirati što detaljnije i temeljitije.”

Tsunoda je primijetio određene razlike u Red Bullovom pristupu u poređenju sa ekipom za koju trenutno vozi, ali kaže da je najveći kontrast dubina tehničkih analiza koje su od njega tražili.

“Iako su dva tima prilično različita, postoje neke sličnosti, posebno u pozitivnoj atmosferi,” objasnio je.

“Naš tim ima vrlo talijanski duh – prijateljski, uz puno gestikulacija i interakcija. S druge strane, Red Bull također ima vrlo energičnu atmosferu, gotovo kao u kafiću.”

“Ako bih dao jedan primjer vezan za inženjerski proces, Red Bull ide dublje u svaku moju opasku. Ništa ne propuštaju, postavljaju vrlo detaljna dodatna pitanja kako bi istražili specifičnosti.”

“Iako imaju taj energičan imidž, kada je riječ o inžinjeringu i bolidu, izuzetno su precizni i orijentisani na detalje. Na neki način, mislim da ta preciznost odgovara pažnji na detalje koja je često povezana  japanskom kulturom.”

“Osjetio sam i snažnu energiju gdje svi slobodno dijele i razmjenjuju komentare bez oklijevanja. To ne znači da naš tim nema to, ali mislim da je to područje gdje se dva tima malo razlikuju.”

Tsunoda priznaje da nije favorit za mjesto u Red Bullu, ali kaže da bi mu to bio san.

“Mislim da su šanse 50-50. Naravno, bio bih najsretniji kada bih mogao voziti za Red Bull, ali sam nevjerovatno zahvalan na podršci koju dobijam u ovoj situaciji.”

“Bez obzira na to u kojem timu budem, moj zadatak ostaje isti. Nije sve samo u Red Bullu. Možda ih VCARB jednog dana prestigne u razvoju. Nije da to apsolutno mora biti Red Bull.”

“Ne znam šta će se dogoditi, ali samo želim dobro nastupiti i osvajati bodove. Stajati na postolju u Suzuki bio bi krajnji san. Ali, da bih to postigao, želim pomoći u izgradnji boljeg bolida i boljeg tima jednog dana.”

“Do tada, nadam se da će svi biti strpljivi.”