Iako se Mercedes vratio sa razočaravajućih kvalifikacija na prvi dupli podium sezone u Francuskoj, Russell je pozvao da tim prestane eksperimentisati.

Iako on razumije da tim i dalje pokušava da shvati svoj W13 bolid. Mercedes je došao na Paul Ricard vjerujući da imaju šansu za pobjedu.

Te nade su bile srušene u kvalifikacijama kada je Lewis Hamilton koji je bio 4., i dalje bio 9 desetinki a Russell još dodatne 4 desetinke sporiji od tempa vodećih.

Tim je vratio pozicije, ali ne i performanse, kada je Hamilton na Velikoj nagradi odnio 2. mjesto, a Russell sa njim na podiumu na 3. mjestu.

Ali, nisu bili u borbi za pobjedu jer je Max to odnio sa velikom razlikom od 10 sekundi.

Russell vjeruje da je Mercedes sam svoje šanse uništio sa previše eksperimentisanja u prvim dijelovima vikenda.

“Kada vam je toliko loš tempo, pokušavate da uradite sve da dovedete bolid u što manju razliku.”

“I možda je to lekcija za nas, da se moramo fokusirati na sebe i da što više izvučemo iz bolida nego da eksperimentišemo.”

“Ali trenutno moramo da ekperimentišemo da vidimo šta odgovara a šta ne.”

Za vikend, praveći nadogradnje za W13, Mercedesovi eksperimenti su bili zadnja krila sa Hamiltonovim pokušajima na treningu koji su se pokazali uzaludnim jer je krilo sa najvećim downforceom proizvodilo previše otpora, a tanja verzija ih je koštala vremena u zavojima.

Russell je i dalje uvjeren da iako ima razlike u kvalifikacijama, Mercedes je pokazao u trci da idu u pravom smjeru.

“Optimistični smo jer osjećamo se da imamo smjer u kojem želimo da idemo i mislimo da ćemo imati napredak.”

“Na kvalifikacijama imate najbolju usporedbu tempa naspram rivala i teško je kada vidimo koliko smo daleko od pole positiona.”

“Ali trke su gdje trebamo gledati. Imamo brži bolid nego s početka sezone.”

Mercedes je idalje na trećem mjestu u šampionatu konstruktora sa 270 poena, 126 poena iza vodećeg Red Bulla.