Uprkos nagađanjima koja sugerišu suprotno, Red Bull je objavio da će Sergio Perez nastaviti voziti za njih nakon VN Belgije. Ova je odluka bila iznenađenje, pogotovo uzevši u obzir na to da je Helmut Marko rekao da je Perez potpuno pao pod pritiskom na Spa-Francorchamps stazi Međutim, u još jednom zaokretu, Red Bull pouzdao se u Pereza do kraja 2024., a sportski savjetnik aktuelnih prvaka objašnjava razloge.
U dosadašnjem dijelu sezone Sergia Pereza ima vrlo malo istaknutih stvari. Osim niza dobrih rezultata na početku sezone, 34-godišnjak je objektivno potpuno podbacio.
Budući da su se Mercedes i McLaren nametnuli kao konkurenti, Perez se često nađe kao najsporiji vozač među top timovima.
To se pokazalo izuzetno skupim u prvenstvu konstruktora, jer je McLaren sve bliži aktuelnim prvacima u borbi za titulu.
Zbog toga se činilo vjerovatnim da će Daniel Ricciardo ili Yuki Tsunoda zamijeniti meksičkog vozača. Međutim, šef Red Bulla se odlučio protiv promjene koja je – u očima mnogih – bila nužna.
Sportski savjetnik austrijske momčadi je nakon što su potvrdili ostanak Meksikanca do kraja godine napomenuo kako je najbitnije da bude konstantan, dok je brzina u drugom planu.
“Sada su u tijeku utrke na stazama na kojima je bio dobar prošle godine, a mi računamo na stabilnost,” rekao je Marko za Speedweek.
“Također je s vremena na vrijeme pokazivao dobre performanse, a na zadnjem trkaćem vikendu u Belgiji je vrlo brz u subotu, završivši treći…”
“Perez ne treba biti brži, samo konstantniji. A obzirom na alternative, on je i dalje naše najbolje rješenje,” dodao je Helmut Marko.
Međutim, zasigurno je da neće dugo proći dugo prije nego što Red Bullov izbor da zadrži Sergia Pereza ponovo bude pod lupom.
Uz tako intenzivnu borbu na vrhu ove godine, nema se gdje sakriti. I Perez i glavni donositelji odluka u Milton Keynesu ulaze u ključno razdoblje ove godine.
McLaren i Mercedes su u usponu, tako da Red Bull ne može sebi dozvoliti da se jedan vozač bori na ivici osvajanja bodova.
Za sada se čini da su aktuelni prvaci zadovoljni svojom vozačkom postavom, ali se također može prepoznati da ovom odlukom žele odustati od konstruktorske titule obzirom na trenutnu situaciju Sergia Pereza.