U McLarenu se trenutno čini da je Lando Norris čovjek kojeg svi pokušavaju dostići. Britanac se nalazi u izvrsnoj formi, a ključ njegovog uspjeha, kako sam otkriva, možda leži u jednostavnom, ali hrabrom potezu – odustajanju od tehničkih podataka tokom kvalifikacija.

U Meksiku je osvojio još jedan dominantni pole position, potvrdivši niz odličnih rezultata koji ga izdvajaju čak i ispred timskog kolege Oscara Piastrija. Nakon kvalifikacija, Norris je objasnio da je pronašao mali trik koji mu, čini se, donosi dodatnu sigurnost i slobodu u vožnji.

„Od Velike nagrade Monaka, delta vremena mi se više ne prikazuju na ekranu“, rekao je Norris za RacingNews365. Delta vremena su podaci koji vozaču u realnom vremenu pokazuju koliko je brži ili sporiji u odnosu na vlastiti krug ili konkurenciju. „Od tada ih ne koristim u kvalifikacijama. Možda mi je to pomoglo, možda ne, ko zna?“

Instinkt ispred podataka

Kada je pokušao sam sebi odgovoriti na pitanje je li to zaista prednost, Norris je zaključio da je taj pristup zapravo postao njegov saveznik.

„Sada, kad nemam te informacije, jednostavno moram gurati do kraja, bez obzira na sve. Nije više bitno kako sam započeo krug ili kako sam prošao određene zavoje,“ objašnjava Norris. „Bez ikakvog oslonca, prisiljen si da iz svakog zavoja izvučeš maksimum. Inače samo gledaš u ekran, a to nikad nije dobro.“

Britanac smatra da odsustvo stalnih podataka oslobađa njegovu vožnju i čini ga fokusiranijim. Umjesto da razmišlja o vremenskim razlikama, vozi po osjećaju, što mu omogućava da pronađe tempo koji odgovara njegovom stilu.

Element iznenađenja

Norris priznaje i da mu ovakav pristup donosi dodatnu motivaciju – jer tek na kraju kruga sazna koliko je zapravo bio brz. „Ako ti sve pođe od ruke, na kraju si iznenađen dobrim vremenom, kao što je bilo u Meksiku,“ zaključio je Norris.

McLarenov vozač tako pokazuje da u svijetu Formule 1, prepunom podataka i analitike, ponekad instinkt i osjećaj mogu biti moćniji od ekrana prepunog informacija. Upravo ta jednostavnost mogla bi biti razlog zašto je Norris napredovao.