Lando Norris je prvi put izašao na stazu u sezoni 2026. kao aktuelni svjetski prvak, a taj trenutak, kako sam kaže, bio je gotovo nestvaran. Vozač McLarena odradio je svoj prvi radni dan u novoj eri tokom zatvorenog testiranja u Barceloni, gdje je britanski tim konačno započeo program s novim MCL40 bolidom. Iako je McLaren svjesno odgodio izlazak na stazu do trećeg dana od ukupno pet shakedown dana, ekipa je i dalje unutar dozvoljenog okvira za maksimalna tri dana testiranja.

Za Norrisa, povratak u bolid bio je poseban iz više razloga. Osim što je prvi put vozio potpuno novi MCL40, na njegovom bolidu se nalazio i broj 1, simbol statusa svjetskog prvaka, što je tradicija koja se rijetko viđa u modernoj eri. Upravo taj detalj ostavio je snažan utisak na Britanca dok je odrađivao svoje prve krugove na hladnoj katalonskoj stazi.

„Bilo je jednostavno lijepo vratiti se u bolid, lijepo je vidjeti broj jedan na bolidu – i dalje djeluje prilično nestvarno,“ rekao je Norris. „Vidim ga na ekranima za mjerenje vremena i još uvijek mi je teško povjerovati. Ovo je prvi put da ga vidim na odijelu, na bolidu, na svim ekranima, i moram reći da izgleda jako dobro.“

McLaren je u srijedu ušao u testni program sredinom jutra, a Norris je tokom dana odradio ukupno 77 krugova. MCL40 je bio obojen privremenom crno-sivom testnom livrejom, dok se kompletna verzija bolida prvi put pojavila u cjelini tek tog jutra, neposredno prije izlaska na stazu. To je dodatno naglasilo koliko je cijeli proces bio intenzivan za ekipu iz Wokinga.

„Ovo je doslovno prvi put da svi vide bolid kompletiran. Nije bio sastavljen do jutros,“ objasnio je Norris. „Nevjerovatno je vidjeti kako se sve spaja, vidjeti sav trud koji su ljudi u fabrici uložili i kako se sav taj rad konačno pretvara u pravi bolid na stazi.“

Sam radni dan bio je fokusiran isključivo na upoznavanje novog bolida i provjeru sistema. Norris je naglasio da performanse nisu bile prioritet, već razumijevanje osnovnog funkcionisanja potpuno nove generacije bolida, koja je po pravilima radikalno drugačija od bolida s kojim je osvojio titulu 2025.

„Danas je sve bilo o prvom razumijevanju bolida, o tome kako sve funkcioniše, bukvalno prolazak kroz cijeli ‘priručnik,“ rekao je Norris. „Bio je to produktivan dan, ali dan koji je više služio da shvatimo stvari i provjerimo da li sve radi kako treba.“

Novi MCL40 donosi niz velikih promjena, uključujući manji downforce, aktivnu aerodinamiku i znatno veći naglasak na električnu energiju u ukupnom radu pogonskog sklopa. Norris je otvoreno priznao da se osjećaj u vožnji značajno razlikuje u odnosu na prošlu sezonu.

„Prilično je drugačije,“ objasnio je britanski vozač. „U zavojima je sporiji nego prošle godine, ali u ubrzanju i na pravcu djeluje brže. Do 340 ili 350 kilometara na sat dolazi se mnogo ranije nego ranije.“

Međutim, dodatna složenost dolazi kroz upravljanje baterijom i novim pogonskim sklopom, što će zahtijevati vrijeme da se sve optimalno poveže.

„Sada imaš više toga za razumjeti – baterija, pogonski sklop, upravljanje energijom. Sve je na neki način komplikovanije i drugačije,“ dodao je Norris. „A kada je nešto drugačije, uvijek treba vremena da se pronađe najbolji način upravljanja.“

Iako je testiranje tek na početku, prvi dan Landa Norrisa u ulozi svjetskog prvaka protekao je bez problema i uz jasan fokus na učenje. McLaren sada nastavlja s programom u Barceloni, gdje će naredni dani donijeti dodatne kilometre i prve ozbiljnije odgovore o ponašanju MCL40 bolida u novoj tehničkoj eri.