Šef Red Bulla Christian Horner je odao počast doprinosu kojeg je Newey napravio sa aktuelnim prvacima.

Adrian Newey je zvanično najavio odlazak iz Red Bulla nakon dvije decenije provedenoj u ekipi.

Nagađanja oko napuštanja austrijske momčadi su počela još prošle godine u kojoj je britanski inžinjer davao znakove da bi otišao iz tima.

Dodatno se podgrijala atmosfera nakon što je šef Red Bulla bio optužen za neprikladno ponašanje od strane zaposlenice tima.

Pored toga, u nekim izjavama je lider aktuelnih prvaka počeo umanjivati  djela koja je Adrian ostvario govoreći da nije samo on jedina osoba zaslužna za dominaciju.

Newey je čak bio pomjeren u stranu jer su bliski izvori tvrdili da mu se ne sviđa dešavanje unutar tima, pa je okupaciju našao radeći na hyperautomobilu.

Da će doći do razlaza između njega i Red Bulla je iznio njemački AMuS, koji je jasno stavio do znanja da se radi o nekoliko dana da se službeno sve potvrdi.

Jučer je stigla vijest da će uoči Velike nagrade Miamija stići zvanična izjava o prekidu suradnje između dvije strane.

To se danas upravo i desilo, a šef Red Bulla je izjavio kako su sa Neweyem prošli kroz najveće momente u timu, te da legendarni dizajner odlazi kao ime koje će ostati zauvijek upamćeno.

“Svi naši najveći trenuci u proteklih 20 godina došli su sa Adrianovom rukom na tehničkom kormilu,” rekao je. Horner.

“Njegova vizija i brilijantnost su nam pomogli da osvojimo 13 naslova u 20 sezona,”

“Njegova izuzetna sposobnost konceptualizacije izvan F1 i šireg nadahnuća dizajna bolida za utrku, njegov izvanredan talent za prihvatanje promjena i pronalaženje najzahvalnijih područja pravila na koja se može fokusirati, te njegova nemilosrdna volja za pobjedom pomogli su Red Bullu da postane veća sila nego što je, mislim, čak i pokojni Dietrich Mateschitz mogao zamisliti.”

“Više od toga, proteklih 19 godina sa Adrianom bilo je jako zabavno. Za mene, kad se Adrian pridružio Red Bullu, on je već bio superzvijezda dizajner. Dvije decenije i 13 prvenstava kasnije odlazi kao prava legenda.”

Horner tvrdi kako je Newey njegov prijatelj kojem ća zauvijek biti zahvalan na ostvarenja koja je pridonio za Red Bull.

“On je također moj prijatelj i netko kome ću vječno biti zahvalan za sve što je donio našem partnerstvu,” tvrdi on.

“Naslijeđe koje ostavlja za sobom odjekivat će dvoranama Milton Keynesa, a RB17 će biti biti prikladno svjedočanstvo i naslijeđe njegovog vremena s nama.”