Charles Leclerc vjeruje da je Ferrari napravio istinski napredak sa ažuriranjem svog SF24 bolida, iako je nuspojava poskakivanja ozbiljno prikrila poboljšanja.
Kada je Ferrari predstavio novu podnicu za Veliku nagradu Španije, čini se da je promjena aerodinamičkih svojstava podnice pogoršala već prisutnu razinu poskakivanja na bolidu. To je bilo najgore u brzim zavojima izazivajući nepredvidljivost.
Ferrari se za Veliku nagradu Velike Britanije vratio na podnicu iz Imole kako bi kontrolisao razinu poskakivanja u mnoštvu srednje brzih i brzih zavoja, a od tada je uveo redizajniranu podnicu za Mađarsku i Belgiju kako bi dodatno riješio te probleme.
Leclerc je rekao da iako su direktno brojevi proizvedeni aeronadogradnjom tijekom godine bili očekivani, problemi sa poskamivanjem su značili da se to nije moglo u potpunosti odraziti na performanse.
“Od Španije pa nadalje, mislim da je ovo više bila prekretnica na kojoj smo donijeli nešto na bolidu, a brojke su kao što sam uvijek govorio, bile tamo,” rekao je Leclerc intervjuu za Autosport.
“Međutim, izazvalo je dosta poskakivanja s kojim smo se borili. A sa moje strane, bio sam vrlo agresivan u posljednje četiri utrke oko postavki, posebno pokušavajući pronaći rješenja za to.”
“Uvijek sam [ciljao] ići do zadnjih stotinki, i mislim da je to pristup koji se isplati kad god su stvari onakve kakve bi trebale biti.”
“Kad god imate bolid, koji na primjer, poskakuje, ne možete se previše približiti granici jer bolid radi nepredljivije stvari, a vi morate zadržati veću marginu.”
“Što je nešto za što znam da sam pomalo… da, to nije moj pristup, i zato ću uvijek platiti malo više cijene kad god se takve stvari dogode.”
“Međutim, to nije bio glavni problem u posljednjih nekoliko utrka. Radilo se više o stavljanju bolida na vrlo ekstremna mjesta kako bismo nešto izvukli iz njega i razumjeli. To je bio glavni razlog za nedostatak performansi na posljednjih nekoliko utrka.”
“To ću uglavnom staviti na poskakivanje. Poskakivanje je ono što je stvorilo nekonstantnost koju smo vidjeli na posljednjih nekoliko utrka, i natjeralo nas da se mučimo malo više nego prije,” istakao je.
Leclerc je povukao paralele sa Ferrarijevim napretkom prošle sezone, gdje su odlučili žrtvovati rezultate kako bi osigurao snažno utrkivanje na kraju sezone.
To je dovelo do faze eksperimentisanja u Zandvoortu gdje je Ferrari napravio iskorak sa novom podnicom, što je dovelo do uspješne druge polovice sezone.
“Sjećam se da smo prošle godine imali dvije takve utrke, a počelo je u Zandvoortu gdje smo odlučili: u redu, možda Zandvoort neće biti utrka za nas, ali želimo naučiti što je više moguće kako bismo bili bolji nakon toga,” pojašnjava on.
“Siguran sam da je to isti proces kroz koji smo prošli u posljednje tri-četiri utrke. Međutim, negativna tačka u vezi s tim je da smo izgubili tri, četiri utrke umjesto dvije prošle godine.”
“Ali vjerujem da nam je to dalo mnogo dublje razumijevanje onoga što se događalo, i siguran sam da smo puno naučili.”