Šef Red Bulla, Christian Horner, koji je prisustvovao svih 400 utrka svog tima, izjavio je da je bio iznenađen padom tempa McLarena na Velikoj nagradi Emilio Romagne.

Horner je pohvalio spektakularno preticanje Maxa Verstappena u 1. zavoju nad starterom sa pole pozicije Oscarom Piastrijem, nazivajući taj potez prekretnicom za tim. Potez, koji je opisao kao “pobijedi ili odustani”, donio je Verstappenu lidersku poziciju i otvorio put Red Bullu ka osvajanju svoje 400. utrke u Formuli 1.

Verstappen je pretekao Piastrija u Tamburello zavoju i preuzeo lidersku poziciju, koje je zadržao do kraja, uprkos jednom restartu iza sigurnosnog automobila i jednoj virtualnoj sigurnosnoj fazi utrke.

Ovo je Verstappenova druga pobjeda ove godine, čime sada zaostaje samo 22 boda za vodećim u šampionatu, Oscarom Piastrijem.

Horner je izrazio olakšanje zbog rezultata, posebno nakon sporog starta sezone i gubitka titule u šampionatu konstruktora od McLarena prošle godine. Kaže da je ova pobjeda veliki moralni podstrek i dolazi u ključnom trenutku, jer sezona prelazi u fazu pretežno evropskih utrka.

“Start je bio prilično prosječan. U prvom zavoju, mislim da je možda Oscar više pazio na Georgea Russella i ostavio je najmanji mogući prostor, a Max je jednostavno ušao, u stilu ili pobijedi ili odustani. On je jednostavno toliko dobar u tim situacijama – vidi prostor i odmah reaguje, vrlo odlučno.”

“Nakon toga, imali smo tempo da stvorimo razmak. Imali smo prednost u degradaciji guma, mogli smo vidjeti da smo u boljoj situaciji nego McLaren.”

“Zatim je izašao VSC, i to u prilično povoljnom trenutku, otprilike na sredini utrke. Onda je izašao i sigurnosni automobil, što je omogućilo još jedno slobodno zaustavljanje za nekoliko vodećih vozača.”

“Ali u svakom trenutku Max je imao tempo. Mogao je odgovoriti kad god je bilo potrebno. Nikad nismo osjetili pritisak iza. Sjajna vožnja. Sve u svemu, vrlo pozitivna 400. utrka.”

Horner je rekao da ga je iznenadilo to što je njegov tim uspio nadoknaditi prednost McLarena, posebno jer je tim iz Wokinga vikend započeo veoma snažno na treninzima.

“Doduše, više nas je iznenadio nedostatak tempa kod McLarena,” dodao je.

“Definitivno smo našli dobar balans u kvalifikacijama, a Max je bio vrlo zadovoljan osjećajem u bolidu i mogućnošću da se osloni na zadnji kraj. To je bio dobar znak i prenio se i u utrku.”

“McLaren je u petak izgledao veoma, veoma brzo na dugim stintovima. Ali imati ovakav tempo u današnjoj utrci – rekao bih da je to prvi put još od Brazila prošle godine (koja je bila kišna utrka) da smo stvarno imali tempo da se odvojimo i da imamo manju degradaciju od McLarena.”

“To je vrlo ohrabrujuće i odličan rezultat za sav trud koji se ulaže iza kulisa. Općenito, sve bolje razumijemo bolid i imamo bolji osjećaj za rad. Tehnički tim radi naporno na tome. Ovo nam je druga pobjeda, mogli smo i u Džedi pobijediti, bili smo u prvom startnom redu juče. Dakle, vrlo pozitivan vikend, i mislim da polako hvatamo momentum, što je važno u ovoj fazi šampionata.”

I dok Horner vjeruje da njegov tim gradi na snažnim performansama iz Imole, kako su Lando Norris i Piastri međusobno razmjenjivali pozicije, smatra da bi unutrašnje rivalstvo među McLarenovim vozačima moglo koštati tim bodova na duže staze.

“Imate dva vozača koji se bore za titulu svjetskog prvaka,” napominje Horner. “U nekom trenutku, lični interes će uvijek nadjačati interes tima. To je borba.”

“Odradili su dobar posao što nisu došli u kontakt. I pohvalno je da im je bilo dopušteno da se utrkuju, ali vidjelo se da je bilo prilično tijesno.”