Ferrari nastavlja odbacivati tvrdnje o narušenom odnosu između Lewisa Hamiltona i ekipe nakon teške prve zajedničke sezone 2025. godine.

Odnos Lewisa Hamiltona i Ferrarija znatno je manje napet nego što se to čini izvana, prema riječima traćeg šefa Ferrarija Mattea Togninallija, iako italijanski tim ipak priznaje da je na početku „podcijenio“ period prilagodbe potreban objema stranama.

U ranom dijelu 2025. godine, Lewis Hamilton je morao reagirati na percepciju povremeno oštrih radio.poruka između sebe i novog trkaćeg inženjera Riccarda Adamija, naglasivši da između njih „nema problema“.

Međutim, nastavak povremenih kratkih i direktnih poruka preko radio veze doveo je do sugestija da se njih dvojica nisu u potpunosti uklopili, na što je Lewis Hamilton odgovorio tvrdnjom da je Max Verstappen jednako kratak u komunikaciji sa svojim inžinjerom Gianpierom Lambiaseom.

Govoreći o cijeloj situaciji, Matteo Togninalli je objasnio da su Ferrari i sedmerostruki svjetski prvak možda potcijenili vrijeme potrebno za prilagodbu, ali smatra da je medijska slika odnosa „mnogo gora“ od stvarnog stanja.

„Mijenjati vozača i mijenjati tim, posebno za vozača poput Lewisa, koji je proveo deset godina u istoj ekipi, ima određeni nivo iskustva i kontinuiteta, izuzetno je teško sa obje strane – i za vozača i za tim,“ rekao je Togninalli, osvrćući se na Hamiltonov prelazak u Ferrari nakon 12 sezona u Mercedesu.

„Svaki tim funkcioniše na malo drugačiji način. Naviknuti ste na određene ljude i način rada. A kada to stavite u kontekst činjenice da je Lewis osvajao titule, i da je činjenica da ove godine nismo ostvarili cilj borbe za svjetsko prvenstvo, onda frustracija stvara ovakvu situaciju.“

„Mislim da ono što se vidi izvan izgleda znatno gore nego što zaista jeste. Smatram da je odnos sa Lewisom, ono što gradimo sa Lewisom, izuzetno pozitivan. On je proveo deset godina u istoj ekipi, sa istim ljudima, a nakon deset mjeseci već imamo vrlo, vrlo snažnu povezanost s njim.“

„Ipak, frustracija zbog rezultata stvara sliku o nama i o njemu u Ferrariju za koju vjerujem da je mnogo, mnogo lošija nego što je to stvarno u realnosti.“

„Zašto se muči? Opet, mislim da je dio toga frustracija, dio je, kao što sam rekao, potreba da nam svima treba vrijeme da se prilagodimo jedni drugima, i možda smo i mi kao tim i Lewis na početku to podcijenili. Ali uvjeren sam, kao što sam rekao, da odnos nije ni približno loš koliko svi vi mislite. Siguran sam da ćemo s vremenom napredovati.“

Ferrari u sezoni 2025. nije uspio pobijediti ni na jednoj utrci, završivši četvrti u poretku konstruktora, čak 435 bodova iza prvaka McLarena, dok su Charles Leclerc i Lewis Hamilton sezonu završili na petom, odnosno šestom mjestu u poretku vozača.

Matteo Togninalli je objasnio da većina Ferrarijevih problema proizlazla iz poteškoća sa pripremom guma u kvalifikacijama. Iako je tempo SF-25 bolida u utrkama tokom sezone uglavnom bio bolji, kvalifikacijske performanse bile su u najboljem slučaju vrlo neujednačene.

Prema njegovim riječima, ovogodišnje Pirellijeve smjese, koje su izdržljivije, ali i sklonije pregrijavanju, znatno su otežale pronalazak pravog balansa za brzi krug.

„Devedeset posto posla ove godine obavlja se u kvalifikacijama; ako startate ispred, završavate ispred,“ objasnio je Togninalli, podsjetivši da je 16 od 24 utrke osvojeno sa startne pozicije.

„Ako startate iza, osim ako ne napravite nešto potpuno drugačije ili ako niste na samom začelju, izuzetno je teško pretjecati. Mislim da je ključna stvar to što su gume ove godine izuzetno osjetljive u jednom krugu. To se vidjelo u Brazilu sa Verstappenom – u sprint kvalifikacijama je bio ispred, a onda je završio na 16. mjestu.“

„Samo pripremom guma u kvalifikacijama možete dobiti ili izgubiti dvije do tri desetinke. To je područje na kojem smo se fokusirali. Tu mislim da smo napredovali, a onda postoje i brojne situacijske okolnosti.“

„Ako uzmemo Las Vegas, udar u zaštitni element sa Lewisom nas je koštao kvalifikacija. Kada to pogledate, to su situacijske stvari. Sa Charlesom nismo uspjeli odraditi posljednji krug u trećoj kvalifikacijskoj rundi. Siguran sam da smo mogli biti bolji. Da smo zaustavili treću kvalifikacijsku rundu dvije minute ranije, bili bismo treći.“

„Mislim da su gume ključni faktor. Mislim da se svi muče s tim. Kada pogledate podatke, postoji ogromna varijabilnost. Svi smo unutar dvije desetinke. A mala razlika čini ogromnu razliku. U nekim kvalifikacijama imate deset bolida unutar jedne desetinke,“ zaključio je Toignalli.