Ferrari će nekad u drugom dijelu sezone uvesti novu i snažniju specifikaciju pogonske jedinice, a nadaju se da će sa ovim potezom dodatno smanjiti zaostatak za vodećim ekipama do kraja godine.
Ferrarijev šef Mattia Binotto je pojasnio da su u trenutnom motoru prošlogodišnje komponente, što im daje za pravo da nadograde te komponente na novu specifikaciju. Ferrari je u prosjeku u prvom dijelu sezone imao oko 7 desetinki zaostatka za vremenom pole positiona, a Binotto je rekao da 60% tog zaostatka otpada na motor, 40% na aerodinamiku.
Šef Ferrarija je uz to objasnio kako su u mogućnosti uvesti nadogradnju motora iako je razvoj motora tokom sezone zamrznut.
„Pravila za 2021. kažu da možete uvesti potpuno novu pogonsku jedinicu za 2021. godinu. To znači da možete donijeti nadogradnju svih komponenti—motor sa unutrašnjim sagorijevanjem, turbopunjač, baterije, MGU-H, MGU-K, elektronike. Ali mi smo sezonu započeli sa motorom koji nije u potpunosti razvijen. Još uvijek koristimo neke prošlogodišnje dijelove. Donijet ćemo evoluciju tih dijelova koje će značajno unaprijediti performanse pred kraj sezone, te ćemo skupljati iskustva za 2022.,“ rekao je Binotto.
Iako Ferrari još uvijek zaostaje za Mercedesom i Hondom u jakosnom poretku pogonskih jedinica, značajno su smanjili taj zaostatak u odnosu na prošlu godinu, kada su GPS analize pokazivale da je Ferrari imao zaostatak od čak 65 KS.
Ove godine se taj zaostatak smanjio na 25 KS, te su peformanse Ferrarijevog motora slične Renaultovom. Zahvaljujući poboljšanom motoru i odličnim performansama u sporim zavojima, Ferrari je ove godine osvojio 2 pole positiona, te već imaju dvostruko više bodova nego u istom stadiju prošle sezone.
„Naš cilj je bio da se 2021. poboljšamo u svim područjima. Jedan primjer su stajanja u boksu. Smatram da je svaka zamjena guma ispod 3 sekunde dobra. To je možda visok broj, ali je važnije biti konstantan, ne samo brz. Utrku vam ponekad mogu uništit problemi kada se zadržite 4.5, 5 ili 6 sekundi u boksu. 84% naših stajanja u boksu je ove sezone bilo ispod 3 sekunde, prošle godine samo 48%. Mehaničari su se zasigurno poboljšali.“
„Prošle godine smo bili osmi po ovom parametru što se tiče zamjena guma, ove godine smo drugi, a samo je jedan tim (Red Bull) bolji od nas. Kao tim se još možemo poboljšati, a i bolid ima prostora za napredak. Ali smjer u kojem idemo je ohrabrujući. Još uvijek imamo 0.7 sekundi zaostatka za najboljima, ali taj zaostatak nije u samo jednom području—to je zbir aerodinamike, motora i cijelog sistema. Mislim da nemamo veliki zaostatak u samo jednom području—što je dobro jer bi to značilo da se moramo značajno popraviti u samo jednom području, što može biti puno teže,“ dodao je Ferrarijev šef.