Cadillac je napravio veliku promjenu u rukovodstvu svog projekta. Graeme Lowdon napustio je poziciju šefa ekipe, a njegovo mjesto preuzet će Marcin Budkowski, nekadašnji visoki tehnički zvaničnik FIA-e i bivši direktor Renaulta i Alpine. Budkowski će novu funkciju preuzeti već od VN Nizozemske.

Promjena dolazi tokom Cadillacove prve sezone u Formuli 1 i predstavlja završetak važne faze za Lowdona, koji je bio jedna od ključnih osoba u stvaranju američke ekipe praktično od samog početka projekta.

Bivši šef Manora učestvovao je u izgradnji strukture koja je Cadillac dovela na F1 grid, ali će nakon prvog dijela debitantske sezone rukovođenje ekipom prepustiti Budkowskom.

Iz Cadillaca su zahvalili Lowdonu na njegovom doprinosu.

„Zahvalni smo Graemeu Lowdonu na njegovom vodstvu i ulozi koju je imao u stvaranju Cadillaca od samih temelja,“ poručio je izvršni direktor ekipe Dan Towriss.

Towriss je posebno istakao Lowdonov doprinos tokom perioda u kojem je prioritet bio izgraditi kompletnu F1 organizaciju.

„Njegov doprinos pomogao je u stvaranju snažnih temelja tokom naše faze izgradnje. Zahvaljujemo mu na predanosti i želimo mu sve najbolje.“

Cadillac prelazi u novu fazu

Iako je promjena objavljena iznenada, Cadillac navodi da je riječ o planiranoj tranziciji rukovodstva.

Američka ekipa smatra da sada prelazi iz početne faze stvaranja organizacije u narednu fazu, u kojoj će sve veći naglasak biti na razvoju i performansama na stazi.

Towriss je zbog toga dolazak Budkowskog opisao kao još jedan važan korak u nastavku evolucije Cadillacovog F1 projekta.

Budkowski će funkciju šefa ekipe javno preuzeti već tokom vikenda VN Nizozemske u Zandvoortu.

Budkowski se vraća na važnu funkciju u F1

Budkowski donosi veliko iskustvo iz različitih područja Formule 1. Jedan dio karijere proveo je u FIA-i, gdje je obavljao visoku tehničku funkciju i imao detaljan uvid u tehničke propise i način rada F1 ekipa.

Njegov prelazak iz FIA-e u Renault 2017. godine svojevremeno je izazvao dosta pažnje među konkurentima upravo zbog količine tehničkih informacija kojima je tokom prethodne funkcije imao pristup.

Kasnije je imao važnu rukovodeću ulogu u Renaultovoj F1 ekipi, koja je potom postala Alpine. Nakon odlaska iz francuske ekipe ostao je prisutan u Formula 1 paddocku kao analitičar za poljsku televiziju.

Sada se vraća u direktno rukovodstvo jedne ekipe.

Lowdon odlazi nakon izgradnje temelja

Cadillac još uvijek čeka prve bodove u svojoj debitantskoj sezoni, ali MAC-26 je tokom pojedinih dijelova prvog dijela prvenstva pokazao konkurentnije performanse nego što se očekivalo od potpuno nove ekipe.

Ipak, razvojna utrka tokom sezone dodatno je podigla zahtjeve. Konkurenti nastavljaju donositi značajne nadogradnje, dok Cadillac istovremeno mora razmišljati o dugoročnom razvoju i svom bolidu za 2027. godinu.

Upravo u takvom trenutku dolazi do promjene na vrhu ekipe.

Lowdon je vodio Cadillac kroz period stvaranja F1 projekta i njegovog izlaska na grid, dok Budkowski sada preuzima odgovornost u sljedećoj fazi. Cadillac želi napraviti prijelaz od izgradnje temelja prema podizanju performansi, a taj posao za novog šefa ekipe počinje već na VN Nizozemske.