Šef Ferrarija Fred Vasseur odbacio je tvrdnje o kršenju sigurnosnih pravila nakon što je Fernando Alonso kritikovao Lewisa Hamiltona zbog problema sa kočnicama u završnim krugovima Velike nagrade Singapura.
Hamilton je u završnici trke na Marina Bay stazi pokušavao sustići Andreu Kimija Antonellija u borbi za peto mjesto kada su počeli problemi na njegovom SF-25. Prilikom kočenja u 16. krivini, iz lijevog prednjeg točka sijevale su iskre, zbog čega je Britanac izletio sa staze i izgubio priliku da napadne Italijana.
Kako se problem pogoršavao, Hamilton je propustio timskog kolegu Charlesa Leclerca, koji mu je prethodno ustupio poziciju, a zatim je bio primoran da “njeguje” bolid do cilja. Iako je imao prednost od oko pola minute nad Alonsovim Aston Martinom, s gotovo nepostojećim kočnicama morao je odvoziti posljednje krugove u laganom ritmu, prelazeći i preko granica staze.
To je razbjesnilo Alonsa, koji je utrku završio samo četiri desetinke iza Hamiltona i putem timskog radija izgovorio: „Ne mogu jebeno da vjerujem! Da li je uopšte bezbjedno voziti bez kočnica?“
Hamiltonova vožnja izvan granica staze nije prošla nekažnjeno – FIA ga je sankcionisala kaznom od pet sekundi, čime je Alonso promovisan na sedmo mjesto.
„Lift and coast“ problem u Singapuru
Nakon utrke, Vasseur je objasnio da je Hamilton cijelu utrku imao problem sa pregrijavanjem kočnica, zbog čega je morao koristiti tehniku „lift and coast“ – ranije puštanje gasa i nježnije kočenje kako bi se smanjila temperatura sistema.
„Da, imali smo pregrijavanje, ne od prvog, nego od drugog ili trećeg kruga,“ rekao je Vasseur medijima. „Morali smo gotovo cijelu trku voziti uz lift and coast. Čak i za vozače je to teško, jer morate prilagođavati tačku kočenja iz kruga u krug.“
„Kada smo pokušali pritisnuti nekoliko krugova sa Lewisom, tempo je bio dobar. Ali ne možete 95 posto utrke provesti u defanzivi i stalnom upravljanju problemima.“
Vasseur negirao Alonsove tvrdnje o prelasku granica sigurnosti
Upitan da li je Ferrari pretjerao i prešao granicu sigurnosti za koju je Fernando Alonso burno reagovao, Vasseur je odmah odbacio takve tvrdnje.
„Što se tiče sigurnosti – prilagodili smo tempo,“ istakao je. „Lewis nije forsirao do kraja, već je vozio 30 sekundi sporije. U smislu sigurnosti, sve je bilo na sigurnoj strani.“
Francuz je dodao kroz smijeh: „Naravno, to nije cilj. Cilj je biti siguran, ali ne i 30 sekundi sporiji.“