Lando Norris je ‘zaronio’ u McLarenov simulator od Velike nagrade Saudijske Arabije kako bi pronašao odgovore za svoju lošu formu, dok je njegov timski kolega Oscar Piastri preuzeo prvu poziciju u šampionatu.
Norris, koji je pobijedio na otvaranju sezone 2025. u Melbourneu, priznaje da se još uvijek muči sa McLarenovim bolidom, koji je doživio značajne izmjene u odnosu na verziju iz 2024. kako bi ostao konkurentan.
S druge strane, Piastri je pronašao dosljednost i nametnuo se kao ozbiljan kandidat za titulu, ostvarivši tri pobjede u prvih pet trka.
Njegova druga uzastopna pobjeda u Saudijskoj Arabiji donijela mu je deset bodova prednosti nad Norrisom u ukupnom poretku.
Međutim, Norris je odbacio sugestije da bi Piastrijeva izuzetna forma trebala izazvati zabrinutost, naglašavajući da vjeruje kako će se uskoro vratiti u ravnotežu.
„Ne, uopće nisam zabrinut. Radi dobar posao i zaslužuje to,“ rekao je Norris uoči Velike nagrade Miamija.
„Ne vjerujem previše u te priče o momentumu, to je samo moje mišljenje. Ali radim sve što mogu. Jasno je da sam napravio neke greške i da nisam bio na nivou na kojem trebam biti. Ali vjerujem da ću uskoro dostići taj nivo, tako da nema razloga za zabrinutost.”
„Ovo je šesta utrka od 24. Neću to govoriti zauvijek. Znam da se moram trgnuti i malo ubaciti u brzinu. Ali brzina postoji, tempo je tu.”
„Trkaći tempo definitivno postoji. Samo jedna stvar se mora ispeglati. I to nije lagano. Ali uvjeren sam da ću uspjeti.“
Šta Norris radi da se vrati na vrh
McLaren preuzima svoj dio odgovornosti kako bi pomogao Norrisu da ponovo pronađe formu u MCL39 bolodu, koji zahtijeva tehničke prilagodbe tima, ali i promjene u Norrisovom stilu vožnje.
Norris kaže da je svoje vrijeme u simulatoru uglavnom posvetio otklanjanju neugodnih tačaka u performansama.
„Bilo je to produktivnih nekoliko sedmica,“ tvrdi on. „To ne znači da se mnogo toga promijenilo za ovaj vikend.”
„Nije da će stvari magično proraditi kako bih volio, ali sada mnogo bolje razumijem šta je moglo uticati na situaciju, a šta možda i nije. Većina rada u simulatoru bila je usmjerena na to – razumijevanje tih faktora, šta je dobro.”
„Ali onda dolazi i dublje razumijevanje, znati koje mjere se mogu poduzeti da se stvari promijene na bolidu i u šta vrijedi ulagati resurse.“
Umjesto da se osloni isključivo na McLarenove nadogradnje, koje bi trebale stići kad sezona stigne u Evropu, Norris kaže da većinu rješenja mora pronaći sam.
„Sigurno mislim da će [nadogradnje] pomoći,“ uvjerava on. „Ali ne želim se oslanjati samo na to. Također pokušavam samostalno raditi na određenim stvarima, i nadam se da je to bolje rješenje od čekanja novih dijelova.“