Bivši predsjednik Ferrarija Luca di Montezemolo kaže da su se pravila konstantno mijenjala kad je talijanski tim pobjeđivao i osvajao naslove.
Među gostima 58. izdanja Caschi d’Oroa – događaja pod pokroviteljstvom Aci Sporta i Autosprinta – bio je i Luca Cordero di Montezemolo, predsjednik Ferrarija, koji je bio na čelu ove momčadi za vrijeme njihovih pobjedničkih dana.
“Jako sam sretan što sam ponovo ovdje na ovom događaju,” rekao je Montezemolo. Još se sjećam kada sam 1970. godina uvjerio Enza Ferrarija da sudjeluje. Tada je dovođenje Nikija Laude uvijek bio izazov jer on nije želio razgovarati novinarima.”
Montezemolo je vratio Ferrari pobjedama u Formuli 1 nakon vrlo duge suše. Sa pobjedama se krenulo 1999., a te godine je osvojena konstruktorska titula.
Nakon toga, krenulo se osvajanjem naslova u vozačkom prvenstvu. Ferrari je u periodu 2000.-2004., uzeo deset naslova: pet u prvenstvu konstruktora i pet u vozačkom šampionatu.
“Za mene je izvor velikog ponosa što sam radio sa Jeanom Todtom, Stefanom Domenicalijem, Andreom Stellom, Massimom Rivolom i mnogim drugim,” dodao je.
“Todt je bio predsjednik FIA-e, Domenicali je izvršni direktor Liberty Medie, Andrea Stella menadžer McLarena, a Rivola izvršni direktot Aprilia Racinga.”
“To znači dvije stvari, da sam imao radnu grupu s avelikim potencijalom, ljude koji su odrasli vlastitim zaslugama i koji su radili u dobrom okruženju u Ferrariju,” naglasio je.
Što se tiče trenutne Formule 1, bivši predsjednik talijanske momčadi smatra zdravim, ali mu se ne dopada sve više uvođenja uličnih staza.
“Sviđa mi se trenutna Formula 1. Sviđa mi se sve osim pretjerane pažnja na ulične staze [za sezonu 2024. godine će ih biti 8 od 24 utrke], ulične staze su dobre, ali ne treba pretjerivati,” pojašnjava on.
“Uzimajući u obzir na to, današnja Formula 1 je zanimljiva, nepredvidiva, čak i u godini u kojoj dominira uz punu zaslugu Verstappena i Red Bulla, bilo je nekoliko zanimljivih utrka bez obzira na činjenicu da je on uvijek na kraju pobjeđivao.”
“Kad smo mi pobjeđivali, uvijek su mijenjali pravila svake godine kako bi Formula 1 bila zanimljivija,” zaključio je Luca di Montezemolo.