Glasine iz paddocka Formule 1 ukazuju na umirovljenje Fernanda Alonsa ili potpisivanje Španjolca od strane Red Bulla umjesto Sergia Pereza u Red Bullu. Šta se stvarno događa?
Nakon VN Meksika, u paddocku je izbio val glasina u koje je bilo mnogo upletenih, a čiji identitet nije bio poznat. Kad god ostane praznina kriptičnim formulacijama u sportu poput Formule 1, koji zaokuplja svjetsku pažnju, ona se ispuni glasinama, pa je nastala priča u kojoj stoje dvije verzije: umirovljenje Fernanda Alonsa ili potpisivanje Španjolca umesto Sergia Pereza u Red Bullu.
Da se dvostruki prvak po drugi put želi oprostiti od F1 čini se, u najmanju ruku, malo vjerovatnim. Alonso je napustio Alpine krajem 2022. jer su mu htjeli dati samo godinu dana ugovora, a on sam je inzistirao da želi biti duže u F1 kako bi iznenađujuće potpisao za Aston Martin, gdje je stigao dogovor o ostanku nekoliko sezona.
Druga su nagađanja da će Meksikanac biti prisiljen napustiti momčad iz Milton Keynesa nakon što nije pobijedio u utrci od VN Azerbajdžana, a osvojio je samo nekoliko bodova proteklih vikenda. Jasno je da to ne ispunjava očekivanja šefa i savjetnika Christiana Hornera i Helmuta Marka.
Pored toga, jedan od najbližih Fernandu Alonsu, Flavio Briatore, snimljen je kako razgovara sa šefom Red Bulla na Velikoj nagradi Katara, ali da su njih dvojica razgovarali samo o vremenu ne zvuči vjerodostojno. O razgovoru je prvi put izvijestio Daily Mail, koji je u svojim izvještajima pojasnio kako Španjolac nije bio problem u austrijskoj momčadi.
Međutim, njemački Motorsport.com-Total, kontaktirao je jednog od visokih dužnosnika Red Bulla, koji ih uvjerio ih je da će Sergio Perez biti u momčadi za sezonu 2024. Nije tajna da je Helmut Marko uvijek u potrazi za odgovarajućim vozačima za momčad, ali sada možda neće biti tako lako pronaći nekoga tko je jednako brz i ima samopouzdanja da se bori sa Maxom Verstappenom.
Fernando Alonso bi mogao biti jedan od njih, no dvostruki svjetski prvak nije previsoko na popisu želja Austrijanca i Honde [dobavljač motora Red Bulla]. Ono što se s njim događalo ne čini se baš nešto pozitivno u očima dominantne momčadi, a iako je španjolski vozač, fantastičan vozač, nisu ga kontaktirali.
Dakle, čak i da dvostruki prvak to želi, to je potpuna besmislica, koja Landa Norrisa ostavlja kao favorita za zamjenu Meksikanca, ali kada mu sadašnji ugovor sa McLarenom istekne krajem 2025 . To ostavlja Daniela Ricciarda kao najvjerovatnijeg kandidata ako Sergio Perez ode iz Red Bulla, a čak ga je i Christian Horner pohvalio nakon sedmog mjesta na Autodromo Hermanos Rodriguez stazi.
Ako se nastavi trend da Australac radi bolje od Meksikanca u inferiornom bolidu, nije nerazumno da bi se zamjena mogla dogoditi za 2024., a to bi spriječilo Sergia Pereza da ode na bolje mjesto. No, za sada šefovi i dalje vjeruju Meksikancu.
“U Meksiku je pokazao sjajne performanse do prvog kruga,” rekao je Helmut Marko, hvaleći njegov slobodni trening i kvalifikacije na domaćem natjecanju. “I u utrci, uvjeren sam da bi također završio na postolju, bez sumnje.”
Christian Horner je također stao u odbranu Latinoamerikanca i objasnio: “Ne možete ga kriviti što je pokušao preuzeti vodstvo u svojoj domaćoj utrci, još uvijek ima tri velike nagrade ispred sebe kako bi osigurao drugo mjesto u prvenstvu.” između njega i Lewisa [Hamiltona] ima 20 bodova. Imao je malo nesretnih okolnosti, nekih problema, ali mislimo da on to može.”

A ako to ne učini? Hoće li završiti izvan Red Bulla ako ne bude drugoplasirani? Visoki dužnosnici iz Milton Keynesa su odgovorili: “Nije tako crno-bijelo. Checo ima ugovor za iduću godinu, a naša je namjera da on bude u bolidu za 2024., pružit ćemo mu svu potrebnu podršku da osigura drugo mjesto, ali ne postoji odluka da će ozpasti ako to ne bude mogao učiniti. Imat će svu podršku da postigne nešto što mi nikada nismo uspjeli.”
Međutim, ako glasine nemaju veze sa Meksikancem, mogu li sve imati veze sa Fernandom Alonsom i njegovim odlaskom u mirovinu? Čini se malo vjerovatnim da se radi o povlačenju Španjolca uprkos činjenici da je projekt Aston Martina propao nakon što je 2023. dobro krenula.
Plan nije bio tako brzo biti na postoljima, tako da je tim iz Silverstoneova ostvario pun pogodak, a čak i vrlo dobar poznavatelj momčadi poput Pedra de la Rosa demantirao je da je riječ o Ššanjolcu: “Fernando [Alonso] je vozač Aston Martina, on je vrlo važna prednost za nas i ništa se neće promijeniti. Ne znam odakle dolaze ove glasine, ne znam koji im je izvor, niti koji cilj, ali jasno je da je Fernando naš vozač.”

“I ponavljam, također prednost, vrlo je važno imati Fernanda u momčadi. Ne znam odakle dolaze te glasine i sada nije baš najbolje vrijeme, ‘Silly Season’ je već završila, pa idemo fokusirati se na ove tri utrke koje su vrlo važne za iduću godinu,” objasnio je.
Treća glasina je da Lawrence Stroll polako shvata da njegov sin možda nema ono što je potrebno da bude svjetski prvak u Formuli 1, te da njegov obiteljski projekt više nema puno veću vrijednost, što ga ne bi činilo da su glasine o prodaji Aston Martina grupi iz Saudijske Arabije slučajnost.
Ono što jasno stavlja do znanja španjolski motorsport, jest da će Sergio Perez nastaviti sa vožnjom u Red Bullu za sezonu 2024. te da austrijska momčad nije kontaktirala Fernanda Alonsa ili bilo koga oko njega.