Max Verstappen je s novim rekordom staze Hungaroring osvojio svoj prvi pole position u karijeri, Red Bullov prvi od VN Meksika 2018. godine i Hondin prvi od 2006. godine. Nizozemac je stazu u Mađarskoj obišao za 1:14.572, a u tijesnom obračunu sa dvojcem Mercedesa je izašao kao pobjednik. Valtterija Bottasa je dobio za 0,018 sekundi, dok je Hamilton bio dvije desetinke iza Nizozemca. Dva Ferrarija su imala zaostatak od skoro pola sekunde za Verstappenom, a Leclerc je 5. put zaredom porazio Vettela u kvalifikacijama.
Pierre Gasly je u drugom Red Bullu bio tek šesti najbrži, sa skoro 9 desetinki zaostatka za timskim kolegom Verstappenom. Dva McLarena su ponovo bili najbrži što se tiče sredine poretka, a Lando Norris je pobijedio svog timskog kolege Carlosa Sainza. Romain Grosjean u Haasu je bio deveti, dok je Kimi Raikkonen kompletirao prvih 10.
Priča kvalifikacija:
Q1
Lance Stroll je svojim izlaskom na stazu otvorio prvu rundu kvalifikacija za VN Mađarske, koje su počele u suhim uvjetima. Nakon Kanađanina su na stazu izašli Robert Kubica i George Russell. Stroll je prvi postavio mjereno vrijeme, ali je Russell odvozio pola sekunde brže vrijeme, koje je glasilo 1:18.143. Kubica je bio 7 desetinki sporiji. Od vodećih su prvi na stazu izašli Vettel i Leclerc.
Albon je sa 1:17.626 bio novi najbrži, a 3 desetinke iza njega se smjestio Giovinazzi. Kvyat je nakratko bio najbrži, ali Raikkonen sa 1:17.131 ide na prvo mjesto. Ali onda na scenu stupaju ‘veliki’. Vettel ide na prvo mjesto sa 1:16.581, ali Leclerc vozi skoro dvije i pol desetinke brže vrijeme i sa 1:16.337 ide na prvo mjesto. Potom dva Mercedesa odrađuju svoje brze krugove. Bottas ide na drugo mjesto, desetinku iza Leclerca, dok Hamilton ide na treće mjesto, s dvije desetinke zaostatka za Leclercom. Verstappen je u svom prvom brzom krugu vozio preko pola sekunde brže od Leclerca i spustio se ispod 1:16. Njegovo vrijeme glasilo je 1:15.817.
Charles Leclerc je imao momenat u posljednjem zavoju, gdje je izgubio zadnji kraj i oštetio je zadnje krilo. Incident nije bio nimalo bezazlen i Monežanin se vratio u boks kako bi mehaničari provjerili njegov bolid i odradili potrebne popravke. Bottas se u međuvremenu poboljšao i popeo se na 2. mjesto, ispred oba Ferrarija. Hamilton se potom popravio i smjestio se na 4. mjesto između dva Ferrarija.
Grosjean, koji je bio u zoni ispadanja, popravio je svoje vrijeme i popeo se na 8. mjesto. Norris u McLarenu je radio sjajan posao i bio je na šestom mjestu ispred Gaslyevog Red Bulla. Albon, Giovinazzi, Kvyat i Stroll su se borili u ulazak u Q2, a malo iznenađenje u tom trenutku je bio Russell, koji je držao 15. i posljednje mjesto koje donosi prolazak u Q2. Russell se popeo na deveto mjesto, ali Raikkonen, Giovinazzi i Albon se također popravljaju kao i Sainz. Magnussen se penje na 4. mjesto, Bottas na drugo, Hulkenberg na 12. Kada su svi vozači postavili svoje vrijeme, eliminirani u Q1 su: Russell, Perez, Ricciardo, Stroll i Kubica.
Ferrari je Leclercu mijenjao zadnje krilo nakon incidenta kojeg je imao ranije u Q1.
Vremena prve runde kvalifikacija:
Q2
Dva Mercedesa su prva napustila garaže u Q2, te su i Bottas i Hamilton izašli na stazu na medium gumama. Podsjećamo, vozači u utrku kreću na gumama na kojima u Q2 postave najbrže vrijeme. Dva Ferrarija su također izašla na medium gumama, kao i Verstappen. Leclercu su mehaničari popravili zadnji kraj bolida, te je Monežanin nastavio svoje učešće u kvalifikacijama.
Bottas je prvi postavio vrijeme u Q2, koje je glasilo 1:15.669, a Hamilton odmah nakon toga vozi za desetinku bolje vrijeme od Finca. Verstappen potom ide na drugo mjesto sa 0,025s iza Hamiltona. Vettel vozi 0,337s sporije od Hamiltona, dok se ispred njega smješta Leclerc, sa 0,259s zaostatka za peterostrukim prvakom. Top tri ekipe su bile na mediumu, dok su ostali bili na softu.
The Hungaroring’s track record is broken for the fourth time today, as Lewis Hamilton moves to P1
— Formula 1 (@F1) August 3, 2019
He is narrowly ahead of Max Verstappen 🧐#F1 #HungarianGP 🇭🇺 pic.twitter.com/n0k4ELwae4
Norris je odradio sjajan krug u svom prvom pokušaju i smjestio se na šesto mjesto, pola sekunde iza vodećeg Hamiltona i ispred Gaslya. Ali mladi Britanac je bio na softu, za razliku od Gaslya koji je bio na mediumu. Hulkenberg i Sainz su bili 8. i 9, dok je Albon bio 10. Između njega i Kvyata su bile minimalne razlike-0,005 sekundi. Grosjean se penje na osmo mjesto, dok je Magnussen bio tek 14.
2 minute pred kraj Q2 su svi vozači izašli na stazu. Osim Leclerca, Vettela i Gaslya, svi ostali su bili na soft gumama. Grosjean popravlja svoje vrijeme i ide na 7. mjesto, ali ga onda sa 7. mjestana 8. pomjera Sainz. Magnussen ne uspjeva proći u Q3, te je od svih 15 vozača bio najsporiji. Raikkonen se uspio ‘provući’ dalje, a prva šestorica će startati na mediumu.
Eliminirani u Q2: Hulkenberg, Albon, Kvyat, Giovinazzi, Magnussen.
Vremena druge runde kvalifikacija:
Classifica Q2: eliminati Hulkenberg, Albon, Kvyat, Giovinazzi, Magnussen #HungarianGP pic.twitter.com/4yW4owMjrq
— FormulaPassion.it (@FormulaPassion) August 3, 2019
Q3
Hamilton ispred Bottasa i Raikkonena izlazi na stazu u posljednjoj rundi kvalifikacija. Ferrariji su iz garaža izašli posljednji na stazu. Hamilton je prvi postavio vrijeme 1.15.146. Međutim, Bottas vozi 0,010s brže vrijeme od Britanca. Verstappen vozi 1:14.958, što je bilo skoro 2 desetinke brže od Bottasovog i Hamiltonovog vremena. Dva Ferrarija su međutim imala veliki zaostatak za Nizozemcem. Vettel je zaostao 0,388s, dok je Leclerc zaostao 0,479 sekundi. Verstappen je nakon prvih brzih krugova držao pole position.
Iza prve šestorice na sedmo i osmo mjesto su se smjestili Norris i Sainz u McLarenu, Raikkonen je bio deveti, dok je Grosjean bio najsporiji od 10 vozača koji su učestvovali u Q3.
Current order: 1 Verstappen; 2 Bottas, 0.178s; 3 Hamilton, 0.188s; 4 Vettel, 0.388s; 5 Leclerc, 0.479s; 6 Gasly, 0.580s; 7 Norris, 1.428s; 8 Sainz, 1.816s; 9 Raikkonen, 2.164s; 10 Grosjean, 2.522s. #F1
— Autosport Live (@autosportlive) August 3, 2019
Three sectors, three fastest drivers! 👀
— Formula 1 (@F1) August 3, 2019
Only four minutes remain of Q3 ⏱️#F1 #HungarianGP 🇭🇺 pic.twitter.com/3Y4i9Y6Vk8
Nešto više od dvije minute do kraja Q3, svi vozači izlaze na stazu. Leclerc je predvodio kolonu vodećih vozača koja je napustila garažu. Leclerc popravlja svoje vrijeme i približava se Verstappenu na 0,085, ali Verstappen za 3 desetinke popravlja svoje vrijeme. Bottas se približio na 0,018 sekundi, dok Hamilton nije mogao više od 3. mjesta. Verstappen je postavo novi rekord staze 1:14.572. Svih pet vozača koji su zauzimali prvih pet pozicija nakon prve razmjene brzih krugova su popravili svoja vremena, a Verstappen je porazio dva Mercedesa i došao je do svog prvog pole positiona u karijeri.

