Prije samo dvanaest mjeseci Honda je pogonila Red Bull i Maxa Verstappena do pobjede na domaćem terenu. Naravno, njihova očekivanja pred ovosedmičnu VN Japana sada su daleko teža.

Honda se na početku ere pravila za 2026. suočava s nizom problema. Ne samo da je pouzdanost ozbiljan problem, već ni performanse nisu ni blizu potrebnog nivoa.

I motor s unutrašnjim sagorijevanjem i baterijski sistem zahtijevaju napredak. Upravo će se na tim područjima japanski proizvođač fokusirati u narednim mjesecima dok pokušava preokrenuti loš početak.

Nažalost po Hondu i Aston Martin, rješavanje tih problema potrajat će neko vrijeme, posebno zato što još uvijek traže uzrok svega.

Honda priznaje da je pred njom dug put oporavka

Na papiru je Honda djelovala dobro pripremljeno za razvoj snažne pogonske jedinice za pravila iz 2026. Njihova postojeća infrastruktura, iskusna radna snaga i raniji rezultati uvjerili su Aston Martin da napusti Mercedesove motore i prebaci se na Hondu.

U Aston Martinu su vjerovali da im ovaj dogovor može donijeti prednost koju imaju svi tvornički timovi – potpunu kontrolu nad svim aspektima razvoja.

S tim na umu, razumije se da je Adrian Newey po dolasku u tim prošlog aprila Hondi uputio vrlo precizne zahtjeve. Newey je te želje prenio kako bi osigurao da Honda svojom pogonskom jedinicom podrži njegov dizajnerski koncept.

Kao kupac motora, takav zahtjev ne bi bio moguć. Zbog toga bi Aston Martin morao praviti kompromise i prilagođavati se motoru koji dobije.

Ipak, ta navodna prednost zasad nije donijela nikakvu korist. Naprotiv, postoje čak i sumnje da radikalno pakovanje AMR26 bolida, omogućeno nakon relativno kasnih zahtjeva upućenih Hondi, kompromituje Hondin motor.

Za sada kruži više teorija koje pokušavaju objasniti situaciju, posebno kada je riječ o ekstremnim vibracijama pogonske jedinice.

Rješenja uvedena do sada, i u Australiji i u Kini, pokazala su se neefikasnim. Fernando Alonso je u Kini sugerisao da trenutno uvedene korekcije samo prikrivaju pravo ograničenje.

Govoreći uoči ovosedmične VN Japana, glavni Hondin inženjer Shintaro Orihara priznao je da istraga još traje:

„U Kini smo ostvarili određeni napredak kada je riječ o pouzdanosti baterije zahvaljujući smanjenju vibracija koje utiču na sisteme. Međutim, moramo pronaći još rješenja kako bismo utvrdili uzrok vibracija koje utiču na vozače.”

„Također smo u periodu između Kine i Japana usmjerili napore na dodatno poboljšanje pouzdanosti. Ipak, naše performanse i dalje nisu tamo gdje želimo da budu, posebno kada je riječ o upravljanju energijom.”

„Suzuka je vrlo zahtjevna staza kada je to u pitanju, pa smo koristili saznanja iz Australije i Kine kako bismo se bolje pripremili za VN Japana.”

„Nismo na nivou na kojem smo željeli biti pred ovaj vikend. Međutim, nastavit ćemo naporno raditi kako bismo maksimalno iskoristili naš paket.”

„Radujemo se domaćoj publici i Hondinim navijačima. Želim da vide da smo ostvarili određeni napredak od Bahreina.”

Kontrola štete

Možda je upravo ta neizvjesnost najzabrinjavajući razvoj događaja za Hondu i Aston Martin. Jedno je imati problem, ali nešto sasvim drugo ne razumjeti njegov osnovni uzrok.

Na kraju krajeva, iako Honda vjerovatno nije očekivala da će odmah proizvesti bolji motor od Mercedesa, sigurno je očekivala bolji početak od Audija i Red Bull Powertrainsa – dva potpuno nova proizvođača.

Naravno, Adrian Newey je u Australiji otkrio da je veliki broj iskusnih Hondinih inženjera u međuvremenu napustio projekat. Šezdesetsedmogodišnjak je priznao da ga je iznenadilo kada je većina inženjera koji su osvajali titule premještena u druge odjele.

Ipak, iako to daje određeni kontekst, ne predstavlja potpuno objašnjenje trenutne situacije japanskog brenda.

Čak i ako je Honda očekivala određene prepreke, njen katastrofalan početak sezone 2026. očito je iznenađenje. Sama činjenica da još uvijek pokušavaju dijagnosticirati glavni problem svoje pogonske jedinice djeluje kao dovoljan dokaz da se nalaze na nepoznatom terenu.

Ono što ipak nije nepoznato jeste da bi naredni mjeseci mogli biti vrlo bolni za Aston Martin. Vrijeme će pokazati koliko brzo – i da li uopće – nadogradnje mogu pomoći da se taj zaostatak preokrene.