Lando Norris vjeruje da će ovog vikenda u Las Vegasu izazovi biti znatno veći nego na prethodnim utrkama ove sezone. Norris ističe da „očekivanja nisu na istom nivou“ kao što su bila u Meksiku ili Brazilu, uz upozorenje da će hladne temperature i specifičan raspored staze zahtijevati mnogo više prilagođavanja.
Norris je u Las Vegas stigao nakon dvije uzastopne pobjede u Meksiku i Brazilu, čime je stekao 24 boda prednosti u odnosu na timskog kolegu Oscara Piastrija. Ipak, Las Vegas nije staza na kojoj se McLaren tradicionalno osjećao ugodno otkako je uvedena u kalendar 2023. godine. Te godine Norris je završio u zidu, dok je prošle sezone na cilj stigao tek kao šesti.
„Prethodne dvije godine ovo je sigurno bila najteža utrka u sezoni za nas,“ rekao je Norris na press konferenciji uoči početka vikenda u Nevadi.
„Zato očekivanja nisu na istom nivou kao u Meksiku i Brazilu, gdje smo godinama bili izuzetno jaki. Međutim, imali smo odličnu sezonu, poboljšali smo se na mjestima gdje smo ranije imali velike slabosti, tako da dolazim sa više samopouzdanja nego ranije – ali ne sa istim nivoom samopouzdanja kao u zadnjih nekoliko utrka.“
„Nikad se ne zna, očekivanja su i dalje visoka. Dolazim ovdje da pokušam pobijediti i ponoviti rezultate iz prethodnih vikenda, ali mislim da će ovo sigurno biti teže nego zadnje dvije utrke,” napomenuo je on.
Sa još samo tri trkaća vikenda i jednim sprint formatom do kraja sezone, Norris izgleda sve bliže svojoj prvoj tituli, nakon što je ranije imao 34 boda zaostatka za Piastrijem – zakompliciranog njegovim odustajanjem u Zandvoortu zbog tehničkog kvara.
U posljednjih šest utrka Norris je upisao dvije pobjede i još tri podijuma, dok je Piastri u istom periodu ostvario samo jedno postolje.
Upitan šta se promijenilo, Norris je naglasio da rezultat nije došao odjednom, nego kao posljedica dugotrajnog rada iza kulisa.
„To je samo konstantan rad koji radim sa svojim timom da stalno pronađemo sitnice,“ rekao je Norris.
„Nije da sam samo jednog dana shvatio ovo je način na koji treba voziti bolid. I dalje se borim. Jedan vikend je osjećaj potpuno drugačiji od prethodnog. Meksiko i Austin – potpuno suprotni osjećaji. Onda Brazil opet potpuno drugačiji. Nije kao da sve shvatiš pa postane lako.“
„Svaki vikend moram mnogo da se prilagodim načinu na koji bolid želi da bude vožen. Nije jedna stvar, već mnogo stvari koje radimo na simulatoru, zajedno sa timom, analizirajući gdje možemo biti bolji. Napravili smo bolje procedure kroz prvi, drugi i treći slobodni trening kako bismo bolje razumjeli bolid i zahtjeve staze.“
„Morao sam podići nivo svog rada više nego ikad – u razumijevanju bolida, pristupu, radnoj etici. Moram izvući više iz ljudi oko sebe, ali i više iz sebe – i raditi više nego ikad prije.“