Dvostruki prvak Fernando Alonso i četverostruki prvak Max Verstappen još jednom su govorili o međusobnom poštovanju – ali ovoga puta uz zanimljivu temu: koliko su zapravo slični njihovi putevi karijere i mentalitet.
Fernando Alonso je ostvario izuzetno uspješnu prvu fazu u Formuli 1, iako se mnogi i danas slažu da njegov talenat zaslužuje više od samo dvije titule iz 2005. i 2006. godine. Ipak, potraga za tom trećom titulom možda mu je produžila karijeru više nego što je očekivao.
U prvim sezonama Alonso je bio briljantan, odlučan, ali i kontroverzan. Zanimljivo, iste riječi se već godinama koriste kada se opisuje Max Verstappen.
Govoreći u Las Vegasu, Alonso je naglasio kako vidi mnogo paralela između sebe i Verstappena. Oba vozača prošla su ekstremno kratke juniorske karijere, prije nego što su vrlo mladi došli u Formulu 1 — Alonso sa 19 godina u Minardiju 2001. i Verstappen sa samo 17 godina u Toro Rossu. Ubrzo nakon toga, obojica su dobili priliku u timovima spremnim za redovne pobjede.
Obojicu definiše agresivan stil vožnje, ali i impresivna svjesnost situacija na stazi. Alonso ima reputaciju vozača koji “vozi i tuđe bolide”, a Verstappen je kroz godine pokazao sposobnost čitanja utrke i kreiranja alternativnih strategija kada kvalifikacije ne prođu idealno.
Španjolac smatra da su njih dvoje slično percipirani i u medijima. Verstappen je direktan, često bez filtera, što dovodi do kritika, dok Alonso ponekad uživa u ulozi „negativca“.
„Mislim da dolazimo iz zemalja gdje Formula 1 nikada nije bila glavni sport,“ rekao je Alonso. „Posebno Španija, jer je Jos Verstappen već bio ime u F1. U stvarnosti, ja sam se utrkivao protiv Josa, a sada i protiv Maxa. Kada dođeš ovdje mlad i odmah uspješan, možda nisi taj dobar momak, možda nisi politički korektan. Nisi u sistemu. Više si svoj nego što bi trebao biti. To je ono što vidim u Maxu.“
Alonso je podsjetio i na Verstappenov dolazak u F1, kada se već tada pričalo da stiže „čudo od djeteta“.
Iz perspektive Verstappena, priča ima još jedan zanimljiv detalj — dok je bio tinejdžer, navijao je za Alonsa, i to protiv Red Bulla.
„Možda zvuči smiješno, ali dok je Fernando bio u duelu protiv Red Bulla, navijao sam za njega,“ rekao je Verstappen. „Uvijek mi je djelovao kao pravi borac, neko ko izvuče rezultat i kad bolid to ne zaslužuje. To privlači vozače. I još uvijek je takav. Imam ogroman respekt za ono što radi u ovim godinama.“
Karijere su im se nakon početka razvijale potpuno različito. Verstappen je već deset godina u Red Bullovom sistemu, dok je Alonso mijenjao timove, prolazio kroz povratke i rizike – i nikad zapravo nije dobio dominantan bolid kojim bi rutinski osvajao titule.
Dok je Verstappen osvojio sve u eri Red Bulla, Alonso je svoje titule stekao u epskim borbama protiv Kimiya Raikkonena i Michaela Schumachera, te u Ferrariju doživio dvije najbolnije izgubljene šanse protiv Sebastiana Vettela.
Na kraju, Verstappen je naglasio ono što ga najviše veže za Alonsa:
„Volim njegov mentalitet. Fernando je uvijek svoj, bez glume i bez maski. To poštujem. A najljepše je što i danas ima strast kao klinac koji tek počinje.“
I upravo tu, između borbene prirode, tvrdoglavosti, talenata i neutažive gladi za borbom, stoji sve ono što povezuje dvije velike generacije — jednu koja je oblikovala sport i drugu koja ga trenutno definiše.