Charles Leclerc podržava V8 motore, ali format Formule 1 treba „ostati gdje jeste”
Ferrarijev vozač Charles Leclerc uključio se u raspravu o eksperimentisanju Formule 1 sa formatom trkačkog vikenda i mogućem povratku glasnijih motora u budućnosti.
Charles Leclerc smatra da je Formula 1 pronašla pravi broj sprint utrka, ali je protiv uvođenja obrnutog startnog poretka. Istovremeno, dao je podršku inicijativi za povratak V8 motora.
F1 je uvela sprint utrke 2021. godine kako bi povećala spektakl tokom trkačkog vikenda i ponudila privlačniji proizvod za TV gledaoce i navijače na stazi.
Nedavno je potvrđeno da će u sezoni 2026. biti održano šest sprint utrka, uključujući povratak sprinta na Silverstoneu te prve subotnje utrke u Zandvoortu i Singapuru. Istovremeno, serija vodi razgovore sa svim dioničarima o mogućem povećanju broja sprint utrka od 2027. godine pa nadalje.
Na nedavnom okruglom stolu sa medijima, šef Formule 1 Stefano Domenicali spomenuo je ideju obrnutog startnog poretka i drugih načina da se serija dodatno učini privlačnijom mlađoj i raznovrsnijoj publici.
I dok je povećanje broja sprint utrka u bliskoj budućnosti vjerovatno, vozač Ferrarija Charles Leclerc kaže da nije oduševljen tom idejom. Iako smatra da obrnuti poredak nije u DNK Formule 1, priznaje da bi se barem mogao isprobati tokom sprint vikenda.
„Moje lično mišljenje je da mislim da je broj sprint utrka koje trenutno imamo sasvim dovoljan i ne bih želio da ih bude više od toga“, rekao je Leclerc prošlog vikenda na Velikoj nagradi Azerbejdžana. „Obrnuti startni poredak… ne znam, barem ne tokom normalnog vikenda.”
„U sprint vikendu, zašto ne razmotriti to za sprint utrku, ali to zaista nije nešto što smatram da treba biti dio DNK Formule 1. Mislim da je način na koji Formula 1 sada funkcioniše upravo ono gdje treba ostati i ne mislim da trebamo išta iznova izmišljati.”
Leclercu nedostaju V8 motori iz djetinjstva
Razgovori se vode i o budućim pogonskim jedinicama, pri čemu su se proizvođači u F1, komercijalni nosilac prava FOM i FIA u velikoj mjeri usaglasili oko prelaska na jeftinije i jednostavnije motore zasnovane na V8 konfiguraciji u budućnosti. Međutim, pokušaj da se ubrza njihovo uvođenje prije trenutnog vremenskog okvira 2031. godine propao je zbog nedostatka podrške.
Leclerc, koji je odrastao u eri V10, a posebno V8 motora, volio bi da se Formula 1 vrati glasnijim motorima. „Ovo bih volio da se vrati, mnogo više zvuka bi bilo zaista sjajno,” dodao je.
„Definitivno bih volio da se vratimo na klasične V8 ili V10 motore, a posebno na zvuk – to je ono što mi najviše nedostaje u ovom sportu, to je ono zbog čega sam se zaljubio u njega.”
„Ja sam, naravno, iz Monaka i sjećam se kada su F1 bolidi tada vozili ulicama Monaka – to mi je izazivalo jezu, a sada mislim da više nemaš taj osjećaj, što je prava šteta.”