Aston Martin se suočava s ozbiljnom krizom uzrokovanom problemima s Hondom. Struktura vodstva već je pretrpjela promjene kada je bivši šef Mercedesovog odjela za motore Andy Cowell u jesen napustio poziciju šefa tima kako bi se lično posvetio radu s japanskim proizvođačem, u trenutku kada je postalo jasno da će se ekipa suočiti s ozbiljnim problemima u konkurentnosti. Cowellov odlazak otvorio je prostor da Adrian Newey preuzme vođenje tima, ali iako je riječ o inženjeru naviknutom na upravljanje velikim sistemima i resursima, njegovo imenovanje nikada nije bilo zamišljeno kao dugoročno rješenje.

Razlog je jednostavan – njegova ključna uloga nalazi se u fabrici, gdje njegov tehnički doprinos ima najveću vrijednost. Njegovo odsustvo u Shanghaiu bilo je unaprijed planirano, a slične situacije očekuju se i tokom ostatka sezone, što je neuobičajeno za jednog šefa tima. Upravo zbog toga, a posebno u kontekstu trenutne krize, Aston Martinu je potrebna figura koja će svakodnevno upravljati operacijama na stazi i rasteretiti Neweya.

Lawrence Stroll je prije tri godine postigao dogovor s Hondom s jasnim ciljem – napustiti ulogu kupca i postati fabrički tim, što donosi veću tehničku slobodu i dugoročne prednosti. Međutim, prelazak na novu eru nije prošao bez problema. Prethodni projekti nisu ispunili očekivanja, dijelom zbog ograničenog razumijevanja, ali i zastarjele infrastrukture. Iako je nova moderna fabrika u Silverstoneu sada u funkciji i omogućava Neweyju da radi u optimalnim uslovima, trenutna situacija zahtijeva hitna rješenja na operativnom nivou.

Honda se trenutno suočava s ozbiljnim problemima – ne samo da pogonska jedinica zaostaje u performansama, već i pouzdanost predstavlja veliki izazov. Abnormalne vibracije i dodatni tehnički problemi doveli su ekipu u nezavidnu situaciju, a jasno je da brzo rješenje ne postoji. Kratkoročno se mogu pronaći privremena rješenja, ali pravi odgovor očekuje se kroz veće nadogradnje u okviru ADUO sistema, kako bi se smanjio zaostatak za ostalim proizvođačima, uključujući Audi i Red Bull Powertrains.

U takvim okolnostima, Adrian Newey je već donio ključnu odluku – njegov nasljednik na poziciji šefa tima trebao bi biti bivši sportski direktor Red Bulla, a danas šef Audija, Jonathan Wheatley.

U posljednjim mjesecima spominjalo se više imena za ovu poziciju. Christian Horner bio je među kandidatima, iako se smatra da dugoročno ima druge planove, dok su se u opticaju nalazili i Andreas Seidl te Gianpiero Lambiase. Međutim, prema informacijama od AutoRacera, izbor je pao na Wheatleyja, dugogodišnjeg saradnika Neweyja iz vremena u Milton Keynesu.

Wheatley je bio blizak ključnim figurama unutar Red Bulla tokom internog sukoba prije više od godinu dana, te je čak bio viđen kao potencijalna zamjena za Hornera. Kako do te promjene nije došlo, prihvatio je ponudu Audija i preuzeo vodeću ulogu u projektu njemačkog proizvođača.

Njegov odnos s Mattiom Binottom dodatno potvrđuje njegovu reputaciju i status unutar paddocka, ali prema informacijama koje dolaze iz više izvora, Wheatley je otvoren za povratak u Veliku Britaniju. Navodi sugeriraju da je spreman prihvatiti ponudu Aston Martina, iako dogovor još nije formalizovan.

Ključno pitanje ostaje trajanje njegove „gardening leave“ klauzule, jer Aston Martin želi osigurati njegov dolazak što je prije moguće. Sve ukazuje na to da bi prelazak iz Audija u ekipu iz Silverstonea mogao biti realizovan u skorije vrijeme, što bi predstavljalo važan korak u stabilizaciji tima u jednoj od najizazovnijih faza njegove novije historije.