Šef Mercedesa Toto Wolff kaže da je upravno tijelo motorsporta prešlo sve granice kada su njega i njegovu suprugu Susie stavili pod istragu zbog razmjenjivanja povjerljivih podataka. 

Šef Srebrnih strijela Toto Wolff i njegova supruga Susie su bili stavljeni pod istragu od strane FIA-inog odjela usklađenost zbog potencijalnog sukoba interesa.  

Razvoj događaja je došao nakon što je FIA potvrdila da treba djelovati na pritužbe šefova timova Formule 1 u vezi sa aktivnostima bračnog para.  

Postojala je zabrinutost da je bračni upućen u informacije koje inače ne bi bile dostupne putem redovnih kanala, tako da se to smatra sukobom interesa.  

To je potaknulo zabrinutost da bi se navodno tajni razgovori na razini šefova momčadi mogli biti proslijeđeni višem menadžmentu Formule 1.  

Izvješće u časopisu BusinessF1 navelo je da je komentar koji je Wolff dao na nedavnom sastanku šefova tima, temeljen na informacijama koje su mogle doći samo od FOM-a, djelovao kao okidač za druge šefove da se žale.  

Kao odgovor na to, Ben Sulayem je zatražio od FIA-inog odjela za usklađenost da istraži.  

U FIA-inom prvobitnom saopćenju, u kojem se nisu spominjala nikakva imena, stojalo je: “FIA je svjesna medijskih nagađanja fokusiranih na tvrdnje o informacijama povjerljive prirode koje je šefu F1 tima proslijedio član osoblja FOM-a. Odjel za sukladnost FIA-e istražuje slučaj.” 

Međutim, ubrzo su svi timovi iznijeli svoje stavove u znak solidarnosti i podrške konkretno Susie Wolff, izričito ističući svoju neupletenost u postupke FIA-e. 

“Možemo potvrditi da nismo podnijeli nikakvu pritužbu FIA-i u vezi s navodima o informacijama povjerljive prirode koje se prenose između šefova timova i člana osoblja FOM-a,” stojalo je u izjavi koju je izdao svaki tim pojedinačno.

“Zadovoljstvo nam je i ponosni što podržavamo F1 akademiju i njezinog glavnog direktora kroz našu posvećenost sponzoriranju učesnika u našim livrejama od slijedeće sezone,” dodali su.

Ali dan uoči FIA-ine dodjele nagrada, upravno tijelo je otkrilo da je zadovoljno što nije moglo naći sukob interesa pa je stvar odbačena.  

“Nakon pregleda F1 kodeksa ponašanja F1 menadžmenta i F1 politike sukoba interesa i potvrde da su uspostavljene odgovarajuće zaštitne mjere za ublažavanje potencijalnih sukoba, FIA je zadovoljna da je FOM-ov sistem upravljanja usklađenošću dovoljno robustan da spriječi bilo kakvo neovlašteno otkrivanje povjerljivih podataka,” stojalo je u FIA-inom izvještaju.

“FIA može potvrditi da nije u tijeku istraga u smislu etičkih ili disciplinskih istraga koja uključuje bilo kojeg pojedinca,” dodali su.

Nakon svih dešavanja šef Mercedesa Toto Wolff je po prvi put progovorio o priči u kojoj je bio protagonist za njemački Bild. 

Austrijanac je objasnio je kako je saznao za optužbe protiv njega i njegove supruge: “Bio sam na tehničkom sastanku kada mi je Bradley Lord, naš menadžer za komunikacije, proslijedio poruku FIA-e. Otišao sam potražiti dodatne detalje, ali ih nije bilo jer nas iz upravnog nisu kontaktirali,” rekao je Wolff. 

Međutim, Toto je bio izuzetno nezadovoljan što se dirnulo u njegovu privatnost. Napominje da je došlo do neugodnosti zbog njegove obitelji, ali je to shvatio kao direktni napad na njega. 

“Nakon deset godina na čelu momčadi očvrsnuo sam i uopće me ne čudi ovo što se dogodilo, ali ova priča je bila šokantna,” pojašnjava on.

“Uhvatio sam se u unakrsnoj vatri, ali nije problem. U Formuli 1 se boriš ispruženih laktova, ja imam debelu kožu i mogu to tolerisati.” 

“Ali kad ljudi diraju moju obitelj, to je na drugoj razini. Bio je to lični napad koji je prešao crvenu liniju,” stavio je do znanja Toto Wolff.