Max Verstappen kaže da Red Bull očito ne razumije svoje probleme iz Monaka jer su se uglavnom prenijeli iz prethodne dvije sezone.
Verstappen se kvalifikovao i završio šesti na ulicama Kneževine, dok je njegov timski kolega Sergio Perez eliminisan u Q1, a zatim je imao težak incident u prvom krugu.
Za aktuelne prvake je uslijedio ionako izazovan vikend u Imoli, gdje su Verstappen i Red Bull morali duboko kopati kako bi riješili svoje probleme sa upravljanjem bolidom između slobodnih treninga i kvalifikacija, a Nizozemac je teško zadržati McLarenovog Landa Norrisa u utrci.
Miami, gdje je Norris pobijedio, i Melbourne također su bili vikendi u kojima je Red Bull izgledao manje konstantan nego što je bio u proteklih 18 mjeseci.
Monako je dodatno razotkrio slabost na rubnicima i neravninama koje koštaju RB20 više performansi nego druge momčadi.
Ta se slabost uglavnom prenijela iz prošle godine, ali dominacija RB19 značila je da ju je uspio kompenzirati drugdje na gotovo svakoj stazi, osim napornog vikenda u Singapuru.
Ali činjenica da Red Bull još uvijek nije uspio riješiti svoje probleme također je podiglo na uzbunu jer prema Verstappenu, to pokazuje da momčad sa sjedištem u Milton Keynesu još uvijek ne razumije kako to riješiti.
“To je temeljni problem, tako da nije nešto što će se riješiti u roku od nekoliko sedmica,” rekao je Verstappen.
Na pitanje znači li to da je to inherentni problem sa šasijom koji se neće riješiti prije 2025., odgovorio je: “Moramo razumjeti što je to, jer mi to očito ne razumijemo.”
“Ali naporno ćemo raditi da pronađemo problem i onda ga se pokušati riješiti. Ne znam možemo li to učiniti ove godine, ali nadamo se slijedeće godine.”
Budući da Ferrari i McLaren sada značajno smanjuju razliku, Red Bull se neće moći izvući za manjim greškama, već će morati imati savršene vikendime. Ovo također sugeriše da će staze na kojima je Red Bull uspio ugrabiti pobjede prošle godine sada postataju sve veći upitnici.
Singapur je očit, jer se Red Bull tamo potpuno izgubio prošle godine. Ali VN Kanade snarednig vikenda u Montrealu ima još jedan neravan raspored gdje je vožnja po rubniku važna, a koji nema brzih zavoja sa velikim downforceom gdje bi Red Bullov RB20 mogao pokazati svoju snagu.
“Definitivno postoji nekoliko staza u kalendaru koje nisu idealne za nas,” upozorio je Verstappen.
“Svaka staza koja je neravna ili morate voziti [preko] puno rubnika, tako da će ulični krugovi vjerovatno biti malo neugodni, ali nadamo se da ćemo do tada imati malo razumijevanja o tome što se događa.”
No, isto tako, trostruki svjetski prvak vjeruje da će staze na kojima su neravnine manji problem, kao što je utrka u Barceloni, i dalje biti jake za Red Bull.
“Postoje i neke utrke koje će više odgovarati našem bolidu. Ali znamo na čemu moramo raditi.”
“Postoji jedan jasan smjer u kojem mislim da nam još uvijek nedostaje dosta performansi. Dakle, ako to možemo popraviti, naš će bolid općenito biti bolji na svakoj stazi,” dodao je Max Verstappen.