Nakon što je sa Felipeom Massom došao u momčad 2014. godine, Rob Smedley će napustiti Williams na kraju sezone. Trenutni šef perfromansi ekipe iz Grovea je istakao kako želi provesti više vremena sa svojom porodicom, prije nego donese odluku o svojoj budućnosti.


Smedley je u Grove došao kako bi donio stabilnost ekipi poslije teške sezone 2013, u kojoj su osvojili samo pet bodova. Njegov dolazak se poklopio sa prelaskom na Mercedesove motore uoči početka hibridne ere pogonskih jedinica.

Williams je 2014. i 2015. završio na trećem mjestu u poretku konstruktora, a za upravljačem njihovih bolida su se nalazili Felipe Massa i trenutni vozač Mercedesa Valtteri Bottas. Međutim, nakon početnih uspjeha je Williams doživio pad, te trenutno zauzimaju posljednje mjesto u poretku konstruktora sa samo sedam osvojenih bodova.

Govoreći zašto se odlučio na napuštanje ekipe, Smedley je rekao:“Uživao sam u svom vremenu sa Williamsom.“

„Tim je prošao velike promjene otkako sam došao ovdje 2014. i bilo je zadovoljstvo igrati ulogu u tome. Williams je veoma poseban tim unutar F1 zajednice i siguran sam da ih sa talentom kojeg imaju ovdje očekuju bolje stvari. Ovaj tim će uvijek biti blizak mom srcu.“

„Nakon 20 godina u Formuli 1, osjećam da je pravo vrijeme da se osvrnem na stvari i procijenim koji je slijedeći potez. Radujem se što ću provoditi više vremena sa svojom porodicom prije nego odlučim šta ću dalje.“

Smedley je tako postao treće veliko ime koje je ove godine napustilo momčad. Prije njega su iz Grovea otišli glavni aerodinamičar Dirk de Beer i glavni dizajner Ed Wood.