Šef Red Bulla Christian Horner vjeruje da je Max Verstappenom pobjedom u Francuskoj pružio najbolji odgovor na ‘optužbe’ oko legalnosti njihovog bolida.
Verstappen je pobjedom u Francuskoj dodatno povećao svoju prednost ispred Lewisa Hamiltona u poretku vozača, a veliko slavlje Red Bulla upotpunio je Sergio Perez koji je završio na trećem mjestu. Time je Red Bull ujedno povećao i svoju prednost nad Mercedesom u poretku konstruktora na 37 bodova.
Pobjeda u Francuskoj je došla u trenutku kada se Red Bull suočavao sa optužbama oko legalnosti svog bolida. Pod lupom su bila njihova ‘savitljiva’ zadnja krila, kao i način korištenja tlakova u gumama nakon što je Verstappenu u Bakuu pukla guma, zbog čega je morao odustati.
FIA je uoči VN Francuske uvela nove testove za provjeravanje savitljivosti zadnjeg krila, dok je Pirelli povećao minimalne tlakove u gumama i uveli su nove procedure nakon drame sa gumama u Bakuu. No, to ništa nije uticalo na Red Bullove performanse koji iz Francuske odlazi sa poleom, pobjedom, najbržim krugom utrke te dvostrukim postoljem.
Horner kaže da je Red Bull odgovorio na optužbe oko legalnosti bolida pobjedom u Francuskoj, stazi gdje je Mercedes prethodnih godina bio ultra dominantan.
„Puno se toga pričalo u zadnje vrijeme. Bilo je dosta optužbi, ali bili smo u skladu sa pravilnikom i način na koji smo reagirali pokazuje snagu i dubinu ekipe i da naše performanse nisu bazirane samo na savitljivosti zadnjeg krila.“
„Uvijek smo slijedili Pirellijeve naputke i povećavanje tlaka u gumama ovog vikenda je bio izazov za sve ekipe. Ali opet, inžinjerski tim je odradio sjajan posao u podešavanju bolida,“ rekao je Horner.
Horner je prije utrke u Francuskoj rekao da Red Bull može pobijediti Mercedes na svakoj stazi ako to učine na Paul Ricardu, na stazi koja je bila ‘tvrđava’ njemačke ekipe u prethodnim godinama. Nakon utrke je rekao da je pobjeda u Francuskoj pokazatelj koliko je ekipa naporno radila u zadnjih 12 mjeseci.
„Nemojmo zaboraviti da je 60% bolida preneseno iz 2020. Oni (Mercedes) imaju istu šasiju s kojom su pobijedili u toliko utrka prošle godine, tako da mislim da je naš tim jednostavno odradio fenomenalan posao.“
„Moramo samo nastaviti ovako jer je Mercedes veoma jak tim. Pitanje je vremena kada će uzvratiti, ali mi moramo nastaviti raditi ovo što radimo,“ dodao je Horner.