McLaren navodno ne vidi finansijsku stranu kao prepreku za dovođenje Maxa Verstappena. Prema pisanju njemačkog F1-Insidera, britanska ekipa spremna je ispuniti finansijske zahtjeve četverostrukog svjetskog prvaka ukoliko odluči napustiti Red Bull.

Posljednjih dana sve su glasnije špekulacije o Verstappenovoj budućnosti, posebno nakon što je postalo jasno da će moći aktivirati izlaznu klauzulu u svom ugovoru zbog trenutnog plasmana u prvenstvu.

Prema istom izvoru, McLaren smatra da visina Verstappenove plate neće predstavljati problem.

Navodno su sponzori iz Bahreina spremni preuzeti značajan dio finansijskog tereta, čime bi Nizozemcu bila ponuđena primanja usporediva s onima koja trenutno ima u Red Bullu.

Verstappen je godinama među najplaćenijim vozačima Formule 1, a procjene govore da njegova godišnja zarada u Red Bullu iznosi između 60 i 100 miliona eura.

F1-Insider navodi kako iza McLarena stoje snažni investicioni fondovi, među kojima su bahreinski državni fond Mumtalakat i investicijska kompanija CYVN Holdings iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, što bi omogućilo finansiranje jednog od najvećih ugovora u historiji Formule 1.

Istovremeno, sve više izvora tvrdi da bi upravo McLaren mogao biti Verstappenov sljedeći tim ukoliko odluči aktivirati izlaznu klauzulu i napustiti Red Bull.

Prema ranijim informacijama, Verstappen je navodno odbio prijedlog Red Bulla da ukloni izlaznu klauzulu iz ugovora, a nakon VN Velike Britanije stekli su se uslovi da je može aktivirati prije ljetne pauze.

F1-Insider također navodi da bi u slučaju Verstappenovog dolaska mjesto u McLarenu mogao izgubiti Oscar Piastri, iako iz Wokinga i dalje javno ističu da imaju puno povjerenje u australskog vozača.

McLaren zasad nije komentarisao ove navode, dok ni Verstappenov tabor nije želio govoriti o mogućem transferu.

Iako za sada nema službene potvrde, činjenica da se iz različitih izvora sve češće pojavljuju informacije o mogućem Verstappenovom odlasku iz Red Bulla sugeriše da će njegova budućnost biti jedna od glavnih tema uoči i tokom ljetne pauze Formule 1.

Sve je krenulo nezadovoljstvom četverostrukog prvaka s bolidom Red Bulla, a najviše je došlo do izražaja za vrijeme trkaćeg vikenda na Velikoj nagradi Velike Britanije gdje je izletio pred kraj utrke.