Bivši vozač Formule 1 Juan Pablo Montoya oštro je prokomentarisao potez Oscara Piastrija tokom Velike nagrade Singapura, nazvavši Australca „budalom“ jer je „ostavio vrata otvorena“ svom timskom kolegi Landu Norrisu već u prvom krugu utrke.
Montoya je pohvalio Norrisov odlučan manevar, ali je priznao da je s obzirom na McLarenova interna pravila – poznata kao „papaya pravila“ – Britanac možda ipak prešao granicu.
Napetost na startu
Velika nagrada Singapura donijela je nove tenzije unutar McLarena. Već u prvom krugu, Norris je u pokušaju da dobije što više pozicija ušao sa unutrašnje strane i pritom dotakao i Maxa Verstappena i svog timskog kolegu Piastrija.
Uslovi na stazi bili su djelomično vlažni, što je dodatno zakomplikovalo start, pa je kontakt bio neizbježan. Nakon incidenta, Piastri je preko radio veze poručio da Norrisov potez „nije baš timski“, aludirajući na dogovor da se međusobno smiju nadmetati – ali bez dodira.
Montoya: „Oscar je reagovao kao budala“
Međutim, Kolumbijac je imao sasvim drugačiji pogled na situaciju.
„Vidimo Landa koji počinje preuzimati kontrolu,“ rekao je Montoya u razgovoru za AS Colombia.
„Počinje se osjećati njegova prisutnost. Uradio je ono što je morao uraditi. Oscar je ostavio vrata otvorena kao nikad prije. Kad izađu iz prvog zavoja, vidi se da Lando ubrzava, a Oscar tada tek otvara gas.“
Montoya nije štedio riječi:
„Oscar je ovaj put reagovao kao budala. Bacio se ludo sa vanjske strane da spriječi Landa, a Lando se bacio s unutrašnje. To je prvi zavoj utrke – šta su očekivali?“
„Lando nije pogriješio, ali je prešao granicu“
Iako je Montoya stao u odbranu Norrisovog poteza, priznao je da je, s obzirom na McLarenove standarde vožnje, Britanac ipak otišao korak predaleko.
„Lando nije napravio ništa pogrešno,“ tvrdi on. „Ali kad se gleda kako McLaren dozvoljava međusobne duele, on je ipak prešao granicu.“
Novi talas rivalstva
Incident u Singapuru samo je produbio rasprave o načinu na koji McLarenovi vozači međusobno voze. Tokom ranijeg dijela sezone, tim je upozorio Piastrija zbog „marginalnih poteza“ prema Norrisu, nakon čega je Australac bio oprezniji.
U jednom od snimaka koji su kasnije kružili društvenim mrežama, Piastri je sam definisao „papaya pravila“ jednostavno: „ne smijemo se sudariti“.
Šef McLarena Andrea Stella potvrdio je da će se kontakt iz Singapura analizirati, ali je istakao da ne očekuje promjene u načinu vožnje nijednog od vozača. S obzirom na to da je titula konstruktora već osigurana, mnogi vjeruju da će Norris i Piastri od sada sve više uzimati stvari u svoje ruke – u borbi za onu važniju, vozačku titulu.