Kako Mercedes prebacuje fokus na W16 bolid za narednu sezonu, tim iz Brackleya identifikovao je osnovne slabosti koje je potrebno otkloniti, uz posebnu pažnju na jednu specifičnu manjkavost koja zahtijeva značajno praćenje.

Nakon uspješnog srednjeg dijela sezone, tokom kojeg je Mercedes ostvario tri pobjede prije ljetne pauze, performanse tima su oslabile, sa samo osvojenim jednim postoljem u posljednjih sedam utrka.

Najnoviji paket poboljšanja, uveden na Velikoj nagradi Sjedinjenih Američkih Država, poboljšao je osnovne performanse bolida, ali je istaknuo i dublje probleme koji će zahtijevati temeljnu analizu i rješavanje.

Kako se Mercedes usmjerava na W16, trkaći direktor njemačke ekipe Andrew Shovlin, podijelio je ključne tehničke izazove sa kojima se tim suočava, kao i strategiju za rješavanje tih problema u 2025. godini.

“Gdje smo obično slabi, to su sporiji zavoji, naročito oni u kojima jedan zavoj prelazi u drugi,” rekao je Shovlin u video analizi tima nakon Velike nagrade Sao Paula. “Puno je skretanja, i to je slabost na kojoj trebamo raditi. Nismo očekivali da će ovaj paket poboljšanja to popraviti. Naš cilj je bio samo podići osnovne performanse bolida, i prema onome što vidimo, uvjereni smo da paket radi ono što smo i očekivali.”

“Međutim, također smo sigurni da postoje temeljni problemi koje trebamo riješiti kako bismo ih popravili na W16, i trenutno smo jako zauzeti radom na tome u nadi da ćemo tokom zime napraviti ispravne promjene kako ne bismo imali slične slabosti naredne godine.”

Shovlinovi komentari ukazuju na potrebu za dubljim preispitivanjem dinamike vozila, posebno u kontekstu prelaza između sporih, uzastopnih zavoja.

Mercedes je priznao da jedini način naprijed uključuje stalno eksperimentisanje i prikupljanje podataka kako bi bolje razumjeli profil upravljanja W15 bolida.

“Ključna lekcija je da su zavoji u kojima smo slabi još uvijek isti – povezani, spori zavoji. Tamo obično zapinjemo,” nastavio je Shovlin.

Zbog toga se u završnom dijelu sezone Mercedes se više fokusira na prikupljanje podataka i eksperimentisanje, a manje na isključivo natjecateljske ciljeve. Preostale utrke, sa svojim različitim karakteristikama staza, pružaju priliku da se podaci prikupe u konkurentnim uslovima.

“Glavni fokus na preostalim trkama je naučiti što više možemo. Naša pozicija u šampionatu je takva da ne možemo ugroziti vodeće timove ispred nas, a vrlo je malo vjerovatno da ćemo biti izazvani od timova iza nas.”

Mercedes planira iskoristiti specifične zahtjeve preostalih staza – Las Vegas, Katar i Abu Dabi – za prikupljanje detaljnih podataka o performansama bolida.

“Gledat ćemo performanse na svim preostalim stazama kako bismo potvrdili razumijevanje ovog bolida i vidjeli da li promjene koje planiramo za narednu godinu mogu poboljšati te oblasti,” dodao je Shovlin.

“Las Vegas ima mnogo pravaca i sporih zavoja, Katar je brža staza, a završavamo u Abu Dabiju, koji nudi kombinaciju svega, što će nam omogućiti da dobijemo jasnu sliku o performansama.”

Shovlin je svjestan izazova koje Mercedes očekuje od svojih glavnih konkurenata – Red Bulla, McLarena i Ferrarija – tokom predstojeće zime razvoja.

Za Mercedes, izazov nije samo rješavanje trenutnih slabosti u upravljanju bolida, već i ostvarivanje značajnog skoka naprijed kako bi se uskladili sa napretkom vodećih timova.