Max Verstappen je postavio najbrže vrijeme na soft gumama. Drugi je Carlos Sainz, a treći Charles Leclerc.

Na otvaranju sesije, Carlos Sainz se požalio na problem sa senzorom na bolidu. Ubrzo je taj problem bio popravljen. Max Verstappen se nakon toga požalio na loše prijanjanje guma. Navedeni dvojac je u prvoj trećini imao izlijetanje sa staze, dok je Russell bio najbrži u tim momentima. Izlijetanja su se nastavila i kasnije, ali ovaj put je većina vozača bila izvan staze. Vjetar, koji je imao brzinu od 37 km/h je stvarao velike probleme vozačima. Charles Leclerc se sredinom dijela požalio na problem sa bolidom nakon čega je otišao u boks na provjeru. Monežanin je prije toga imao ndrugo najbrže vrijeme, dok je Fernando Alonso u tim momentima bio najbrži na hard gumama. Nakon pola sata treninga, vozači su se odlučili na jedan dio simulacije dugih stintova kako bi uvidjeli sa kojim gumama će krenuti u sprint utrku, a to im je omogućilo da dobiju sliku onoga sa kojim trebaju krenuti u glavnu utrku. Verstappen je u tom dijelu ponovo izletio sa staze, a isto je uradio Leclerc. Monežanin je ponovo bio izvan staze. Charles Leclerc se nakon popravljanja bolida vratio na stazu te je 15 minuta prije kraja sesije imao najbrže vrijeme. Ulaskom u tih zadnjih 15-ak minuta, vozači su krenuli koristiti najmekšu komponentu guma kako bi imali predstavu šta ih očekuje u kvalifikacijama. S druge strane, Max Verstapen je još uvijek bio u garaži. Nizozemac nikako nije bio zadovoljan ponašanjem svog bolida. George Russell je u tom dijelu izletio sa staze. Magnussen je bio nova žrtva izlijetanja sa staze. Nakon što se očekivalo simulacija kvalifikacija svih vozača to se nije desilo. Većina ih je čuvala setove guma za daljnji nastavak vikenda jer vozači imaju po dva seta guma manje, a to je rezultiralo da oko 14 vozača ostane na mediumima, dok su njih par išli na softu. Max Verstappen, koji je imao dosta problema, uspio je proći bez ometanje bolida sa kojim je zabilježio najbrže vrijeme sesije. Vozači Ferrarija su se smjestili 2., odnosno 3. mjesto, ali niti Sainz, a ni Leclerc nisu imali čiste krugove jer su imali gust saobraćaj ispred sebe. Fernando Alonso je završio na 4. mjestu. Sergio Perez se plasirao na 5. poziciju. Yuki Tsunoda je zabilježio odlično 6. vrijeme. Nico Hulkenberg ja poziciji 7. George Russell se zaustavio na 8. mjestu. Oscar Piastri i Lando Norris su zaokružili top 10 vozača jedinog treninga u Kataru. Kvalifikacije su na rasporedu od 19:00.

Priča treninga: 

Na otvaranju sesije Carlos Sainz se požalio na problem sonzora na bolidu zbog kojeg je morao usporiti, ali je ubrzo sve popravljeno. Max Verstappen se požalio na prijanjanje guma. 

Bottas je u međuvremenu postavio 1:39.599 na mediumu. Sainz ubrzo spušta na 1:37.214.. Alonso  nakon toga spušta na 1:34.424. Sainz 1:34.481. Russell postavlja najbrži krug od 1:32.420. Carlos Sainz,a potom Max Verstappen prave pogreške. 

Russell dodatno spušta na 1:31.613. Lando Norris kupi tablu od stiropora I pita tim da provjeri njegovo stanje. Lewis Hamilton pomjera Russela vremenom 1:31.279. Alonso u međuvremenu pomjera Alonsa vremenom od 1:30.526. Russell ubrzo spušta na 1:29.979. 

Poredak nakon 15 minuta: Russell, Alonso, Hamilton, Verstappen, Sainz, Norris, Leclerc, Piastri, Hulkenberg, Perez – vremena postavljena na hard gumama.

Leclerc spušta na 1:29.082. Alonso pomjera Leclerca vremenom 1:28.624. Monežanin je prijavio problem sa bolidom zbog čega je otišao u boks. 

Poredak nakon 30 minuta: Alonso, Leclerc, Verstappen, Russell, Norris, Ocon, Stroll, Sainz, Hamilton, Perez – sva vremena postavljena na hard gumama.

Sainz je prešao ne mediume. Španjolac postavlja trenutno 2. vrijeme. Piatsri pomjera Alonsa vremenom 1:28.380 na hard gumama. Norris bilježi 1:28.441. Leclerc bilježi 1:28.829. Leclerc pomjera Piastrija vremenom 1:28.104 

Poredak nakon 45 minuta: Leclerc, Piastri, Norris, Alonso, Sainz, Verstappen, Gasly, Russell, Hamilton, Ocon. 

Albon izazi na soft gmama, što znači da je vrijeme simulacije kvalifikacija. Međutim, Tajlanđanin je napravio pogrešku. Magnussen bilježi 1:29.502. Hulkenberg postavlja 1:28.171. Gasly na mediumi ide 1:28.821. 

Alonso bilježi 1:27.919 na mediumu. Perez je u naletu, vrijeme 1:28.016. Verstappen ide 1:27.428 sa kojim pomjera Alonsa. Leclerc na soft gumama ide u brzi krug, ali zadnji kraj je pod udarom vjetra zbog čega na kratko izlijeće sa staze i odustaje. Sainz ide 1:27.762. Leclerc kroz gužvu bilježi 1:27.909, ato je 3. najbrže vrijeme. Max Verstappen ostaje na 1. poziciji.