Ferrarijev pad u formi sredinom sezone spriječio je Charlesa Leclerca da se bori za titulu sezoe 2024. Ipak, Leclerc je optimističan da će Ferrari biti dovoljno konkurentan da im titula bude na dohvat ruke u nadolazećoj sezoni. Monežanin jasno stavlja do znanja da zna kako se nositi sa Maxom Verstappenom. 

Otkrivanje mentaliteta za 2025. kako bi izazvao Verstappena 

Od dolaska u Ferrari 2019. godine, nikada nisu postojali bolji uslovi za Charlesa Leclerca da se upusti u borbu za titulu. Pod vodstvom Freda Vasseura, talijanski tim se oporavilo od razočaravajuće sezone 2023. 

Ne samo da je Ferrari napravio ogroman napredak tokom zimske pauze, već su tokom sezone uspjeli pobijediti Red Bull u razvoju bolida, što je značajan podatak jer su upravo bili u tom polju slabi dok je Mattia Binotto i Maurizio Arrivabene. 

Čak i nakon što su nadogradnje za VN Španije poremetila njihov napredak, Ferrari se u drugoj polovici godine ponovo potvrdio kao jedan od najboljih timova. 

Talijanski tim je za ovu sezonu odlučio odstupiti od dizajna prošlogodišnjeg bolida, s čim je ekipa iz Maranella preuzela rizike sa svojim paketom za 2025. godinu. Sigurni su da mogu nadograditi temelje postavljene na prošlogodišnjem bolidu. 

Neizbježno, osvajanje titule ove godine zahtijevat će pobjedu nad Maxom Verstappenom. Osim nekoliko kratkih i žestokih borbi točak uz točak početkom 2022. godine, Leclerc i Verstappen su se rijetko suočili u trenucima kada su ulozi najviši. 

Međutim, to bi se ove sezone moglo promijeniti. Ferrarijev napredak bi ih trebao staviti u poziciju da se bore za vozačku titulu – na koju ciljaju i Leclerc i Hamilton. 

Govoreći o nadolazećoj sezoni, Leclerc je spreman prilagoditi se zahtjevima borbe za titulu. 

“Morate birati svoje borbe,” rekao je Leclerc za nizozemski RacingNews365. 

“I osjećam da Max zna kako se prilagoditi različitim situacijama, što smo i vidjeli. Bilo je trenutaka [prošle sezone] kada nije bio agresivan.” 

“Ali kada je kraj sezone bio blizu, i Lando se približavao, vidjeli ste kako je igrao sa pravilima puno više. I osjećam da imam to u sebi,” istakao je vozač Ferrarija. 

Pored Verstappenove očigledne brzine, njegova spremnost da pomjeri granice ono je što ga čini tako zastrašujućim protivnikom. No, Monežanin već zna kako se treba suprostaviti ćetverostrukom prvaku. 

“Znam da, kada budu u pitanju veliki ulozi, kada bude trenutak za rizik s pravim ljudima, ići ću na to. Ali zato sam oduvijek uživao u utrkivanju sa Maxom, mentalitet vozača je ogroman dio toga,” dodao je Charles Leclerc. 

Balans na vrhu 

Osim potencijalno fascinantne borbe za titulu ove godine, razvoj propise za 2026. Bit će ključan. Ferrari nije krio da im je prioritet snažan početak sa novom generacijom bolida. Međutim, to ne znači da otpisuju ovu sezonu. 

Šef Ferrarija Fred Vasseur i njegov tim su preusmjerili fokus na 2025. relativno rano prošle sezone. Za razliku od Red Bulla, koji je radio do završnih utrka na traženju dodatnih performansi, Ferrari je nakon paketa iz Monze donosio samo manje nadogradnje. 

Efikasnost tih nadogradnji (koja su Leclerca dovela do pobjede) dala je timu dovoljno samopouzdanja da krene naprijed sa razvojem. Trenutno, postoji nekoliko timova koji ciljaju na titulu ove godine. Bilo koji od četiri top tima bi mogao napraviti dovoljan iskorak da se izdvoji od konkurenata. 

Međutim, vjerovatniji scenarij je intenzivna borba na vrhu. Ako se to dogodi, gotovo je sigurno da će se Leclerc i Verstappen naći u borbama.