Kako izvještava francuski Sportune Charles Leclerc i Ferrari su dogovorili višegodišnju suradnju od pet godina i povećanje godišnje plate.
Monežanin je stigao u talijansku momčad 2019. godine. Prethodno je godinu ranije stigao na grid premier klase motorsporta vozeći za Sauber.
U svojoj prvoj sezoni za Sauber je ostavio impresivan dojam kao novajlija grida u kojem je osvojio 39 bodova, a pobijedio je svoh timskog kolegu Marcusa Ericssona.
Ferrariju je to bilo dovoljno da ga odmah potpiše, a u tom dijelu je zamijenio legendarnog Kimija Raikkonena, koji je tada otišao u Sauber.
Već u svojoj prvoj sezoni je Leclerc pokazao sjajne performanse. Iako je za timskog kolegu imao četverostrukog svjetskog prvaka Sebastiana Vettela, to ga nije spriječilo da i njega pobijedi, a sezonu je završio na 4. mjestu uz samo 12 bodova manje od trećeplasiranog Maxa Verstappena.
Talijanska momčad nije dugo oklijevala pa je 25-godišnjaku produžila ugovor do kraja 2024. godine jer su Charlesu prepoznali pobjednički mentalitet.
Leclerc je ove sezone ušao u svoju petu godinu sa Ferrarijem, a u njoj su tražili novu borbu sa Red Bullom, nakon što su izgubili razvojnu borbu sa aktuelnim prvacima 2022. godine.
Međutim, već nakon predsezonskih testiranja je bilo jasno da SF23 nije dostojan borbe za naslov, a već nakon nekoliko utrka se počelo govoriti da Monežanin nije zadovoljan što nema bolid sa kojim želi osvojiti naslov.
Leclerc je bio povezivan sa Mercedesom, Aston Martinom, Alpineom, pa čak i sa Red Bullom. Opcija sa Mercedesom je bila najozbiljnija. U slučaju zamjene za Lewisa Hamiltona, Toto Wolff smatra da Charles Leclerc prvi kandidat koji se može suočiti sa Maxom Verstappenom, nešto što je uradio dok je imao konkurentan bolid 2022.
Ferrari i Leclerc su prema Sportuneu sklopili čvrsti i sporazumni ugovor 2025. – 2026. i 2027. – 2029., obliku opcija.
Produženje od 5 godina na ukupno 185 miliona €ura
Ugovor je produžen na 5 godina između dvije strane. Na strani Monežanina, ambicija je da na tržište dođe do 2026. Sa strane Ferrarija, osiguravanje svog prvog vozača da ga dugoročno zadrži. Drugi dio ugovora u obliku opcije će biti u obliku klauzula o performansama oslobađati Charlesa Leclerca od ugovora s Ferrarijem svake sezone. Naknada ostaje. Prve glasine govore o ukupnom ugovoru od preko 185 miliona €ura [220 miliona dolara] i odšteti koja bi mogla dosegnuti 50 miliona €ura u posljednjoj godini.