Šef Ferrarija Mattia Binotto kaže da nije dovoljno imati konkurentan bolid i sjajne vozače, već ‘kompletan paket’: dobar bolid, dobre vozače, dobar tim, dobre inžinjere, stratege (..itd) kako bi se uspjelo u modernoj Formuli 1.
Mercedesova neumoljiva dominacija koja traje od 2014. se ne nazire kraju. Iako je bilo trenutaka u prethodnim godinama u kojima je djelovalo da Ferrari ima oružje za borbu protiv Srebrnih strijela, prečesto su se spoticali od sopstvene noge—što bi Mercedes uredno koristio i izgradio još veću prednost.
Ferrari je dijelom 2017. i 2018. (pa i 2019.) imao najbrži bolid, vozače sposobne da iskoriste tu brzinu, ali uvijek bi negdje zaškripalo: vozači bi uprskali i pogriješili, ako bi vozači odradili svoj posao, zakazala bi strategija, promjena guma… kada bi i vozači i stratezi odradili svoj dio, onda bi zakazala tehnika, i tako dalje..
Za osvajanje naslova je potrebno da mašinerija bude podmazana, da sve radi ‘kao sat’, da svaki dio u mehanizmu obavlja svoju zadaću—Mercedesova momčad i kombinacija sa Hamiltonom je najbolji primjer toga. Nije Mercedes ponekad bio dobar koliko bi drugi uprskali, ali ono što izdvaja Srebrne strijele od ostatka grida je upravo njihova sposobnost da iskoriste greške svojih direktnih konkurenata, nešto što Ferrari nije radio kada bi recimo imao Mercedes u knock downu.
Šef Ferrarija Mattia Binotto je u intervjuu za službenu web stranicu Ferrarijeve momčadi govorio o protekloj sezoni, na pitanje šta mu se nije dopadalo u 2019., Binotto kaže:
„Činjenica je da Formula 1 nije samo tehnički i sportski izazov—već i politički. Ne smijemo spuštati naš gard u tom području. Znamo da nije dovoljno imati konkurentan bolid i sjajne vozače. Nisam očekivao da će trebati toliko truda u tom (političkom) aspektu,“ priznaje šef Ferrarija.
Dok su Mercedes i Red Bull prethodnih godina vješto koristili medije i nekim izjavama stvarali nemir u Ferrariju, talijanska momčad nije znala adekvatno odgovoriti te se sticao dojam njihove pasivnosti. Osim toga je Mercedes lucidno prebacivao pritisak na crvene iz Maranella izjavama da su oni favoriti i ‘piljenjem naopako’, što je imalo efekat lažnog optimizma u Ferrariju..
Što se tiče 2020., Binotto kaže:
„Vjerujem da razina konkurencije nikada nije bila ovolika. Imamo sve alate koji su nam potrebni za dobre rezultate, ali ništa se ne uzima zdravo za gotovo, pošto se i naši konkurenti, kao i mi, pojačavaju, kako bi se poboljšali.“
„Naša prednost je podrška izvanrednih tifosa i snaga legende koju po svaku cijenu želimo nastaviti njegovati. #essere Ferrari je važan dio toga,“ dodaje Binotto.