Mattia Binotto je uvjeren da Ferrari može ‘brzo’ riješiti pitanja za SF90, ali prvo moraju shvatiti koja su to pitanja.
Ferrari je doživio peti uzastopni poraz od Mercedesa na prošlonedjeljnoj VN Španije. Dok su Lewis Hamilton i Valtteri Bottas došli do pete zaredom 1-2 pobjede u sezoni, Max Verstappen im se pridružio na postolju. Vozači Scuderie su po drugi put u sezoni ostali praznih ruku, jer nisu uspjeli se naći na nekoj od pobjedničkih stepenica.
Ovakav rezultat je doveo do toga da tim iz Maranella zaostaje skoro 100 bodova u borbi za osvajanje konstruktorskog prvenstva.
Ferrari je priznao da nije sve u redu sa njihovim SF90. Međutim, nesigurni su oko toga šta tačno treba da se uradi kako bi riješili problem.
„Ograničenja koja smo dobili u Španiji, bila su prisutna već u prvim utrkama sezone,“ pojašnjava šef Ferrarija.
„Mislim da je cijeli vikend to svakako naglasio i slabosti su bile jasne i očigledne. Koliko je vremena potrebno (za riješiti) teško je odgovoriti.“
„Mislim da je za nas važnije da shvatimo kako da ih riješimo. Onda sam prilično siguran da to možemo brzo (riješiti),“ uvjeren je on.
Kao i mnogi njihovi rivali, Ferrari se također trudi da shvati nove Pirellijeve gume za sezonu 2019., te na koji način ih dovesti u optimalni radni odnos.
Temperatura staze je često bila presudan faktor u tome da li Ferrari može izvući sve potrebne performanse iz gume.
„Teško je ‘upravljati’ gumama, to je istina,“ dodaje.
„Gume su značajan ključni faktor performansi bolida i stoga je upravljanje i optimizacija ključna za ukupne performanse samog bolida.“
„Gume se ove godine ponašaju drugačije u odnosu na prošlu godinu. Moram da kažem da su sa Pirellijeve tačke gledišta ostvarili svoje ciljeve – nemaju blisteringa, što je sigurno iz bezbjedonosnih razloga dobro.“
„Ali, razumijevanje, adresiranje i optimizacija performansi je dio našeg posla – i ako mogu reći, sigurno nije očigledno, nije jednostavno, nije lak zadatak.“
„Ovog vikenda (Barcelona) smo imali različite situacije. Temperatura staze je bila sasvim drugačija od subote ujutro do poslijepodne. To je dio podataka koje moramo analizirati tijekom vikenda da bismo razumijeli naše ponašanje bolida.“