Andretti Global je objavio kako će se bivši tehnički direktor Formule 1 Pat Symonds pridružiti timu i dodatno izvršiti pritisak da uđe na grid premier klase.
Nakon što se prije par sati doznalo da će napustiti svoju poziciju tehničkog direktora F1 nakon sedam godina provedenih, igrajući ključnu ulogu u doprinosu tehničkim propisima F1 za 2022. i 2026. godinu.
Budući da su pravila o šasiji za 2026. gotovo dovršena, Symonds je odlučio napustiti organizaciju jer se dugo razmatralo o tom.
Sada se pokazalo da je Andretti Global novo Symondsovo odredište, a organizacija Michaela Andrettija je postavila Britanca godišnjaka kao savjetnika za inžinjering.
Symonds će raditi u nedavno otvorenoj baze tima u Silverstoneu nakon što mu istekne potrebno vrijeme za dobijanje dozvole za rad.
“Ne možemo biti uzbuđeniji što možemo poželjeti dobrodošlicu Patu u Andretti” obitelj,” rekao je Andretti. “Patovo dobro razumijevanje aerodinamike, dinamike vozila i pogonskih jedinica Formule 1 bit će ključno dok nastavljamo graditi konkurentan tim.”
“Vjerujem da je njegova stručnost bila ključna u oblikovanju priče o Formuli 1, a njegov glas povjerenja da se pridruži našim naporima dovoljno govori. Stvarno sam sretan uz ovaj slijedeći korakom jer nastavljamo našim radom.”
Symonds se u Andrettiju ponovo pridružuje bivšem kolegi iz Benettona i Renaulta Nicku Chesteru, koji je na čelu inžinjerskog tima kao tehnički direktor Andretti Cadillac.
“Imao sam zadovoljstvo raditi Patom u prošlosti i on ima bogato znanje na koje se možemo osloniti,” rekao je Chester.
“Pat će donijeti stručnost iz tehničkih područja i timskih operacija u svojoj ulozi izvršnog inženjerskog savjetnika koji će nam pomoći da razvijemo tim.”
Symonds još je jedna važna uloga iz svijeta motorsporta na Andrettijevom putu za ulazak na grid Formule 1.
Iako mu je odbijen ulazak za 2026., Amerikanac nijr prihvatio ne kao odgovor i nastavio je sa pripremama, otvorivši sjedište u Silverstoneu i pokrenuvši akciju zapošljavanja, a Symonds se sada pojavljuje kao prvi ogromni iskorak..
Symonds je bio sastavni dio Benettonove momčadi koja je sredinom 1990.osvojila prvenstvo sa Michaelom Schumacherom.
Pat je ostao je u timu pod maskom Renaulta sve do odlaska nakon skandala Crashgate u Singapuru 2008., prije nego što se vratio u seriju kao konsultant za Virgin. Zatim je postao šef u Williamsu i pridružio se F1 organizaciji 2017. godine