Alpine očekuje konačnu odluku o svom partneru za motore za 2026. godinu za manje od mjesec dana, dok Renaultov odbor nastavlja sa svojom procjenom svog projekta motora sa sjedištem u Viry-Chatillonu.
Renault je započeo proces razvoja pogonske jedinice koja bi zadovoljila propise iz 2026. godine, a koji karakterizira ravnomjerniju podjelu između motora sa unutrašnjim sagorijevanjem i hibridnih komponenti u pogledu isporuke snage.
Nakon razgovora sa izvršnim direktorom Renaulta Lucom de Meom, Bruno Famin je objavio otkazivanje projekta jednim od svojih posljednjih čina kao šefa tima, napominjući da će osoblje u Viryju imati priliku raditi na drugim programima Alpine/Renault motorsporta.
Nakon toga, brojni su zaposlenici u Viryu su stupili u štrajk, a mnogi su putovali na Veliku nagradu Italije kako bi javno objelodanili svoje nezadovoljstvo.
Objašnjavajući trenutnu situaciju, de Meo je izjavio da je u toku opcija da se Alpine pretvori u efikasni korisničku jedinicu, a da će Mercedes biti najvjerovatniji dobavljač pogonskih sklopova za momčad 2026. godine.
“Imamo četiri ili pet sedmica da definišeml situaciju u upravi”, rekao je de Meo . “Analiziramo kako pristupiti F1 od 2026. kako bismo bili konkurentniji i procjenjujemo svaku priliku.”
“Ideja o prelasku na Mercedesove motore je na stolu, ali mogu vas uvjeriti da još nema izbora.”
De Meo je dodao da su novčane posljedice prelaska na tim kupaca ogromne, iako je naveo da će negativne posljedice marketinga – Renault odustajanje od vlastitog projekta motora kako bi dogovorio suradnju sa drugim proizvođačem – biti faktor u konačnoj odluci.
Ovo dolazi nakon što su zaposlenici Alpinea objavili podatke o dosadašnjem projektu motora za 2026., navodeći da su obećavajući i da su inženjeri Viry-Chatillona na pravom putu da postignu ciljeve.
“Ako napravimo čisto financijsku analizu koliko košta izrada pogonske jedinice za 2026. u kući i koliko biste mogli uštedjeti sa motorom kupca, razlika postaje enormna,” uvjerava on.
“Stoga tko god pogleda brojke može samo naslutiti šta bi mogla biti prilika da se uđe u nove F1 propise uz konkurentniji, ali jeftinijim projektom.”
“Rekavši to, dodao bih da je prijedlog na stolu, ali nije donesena odluka odbora. Ovo je jedan od aspekata o kojima se raspravlja kroz toliko drugih važnih tačaka o tome kako ćemo pristupiti F1 u budućnost.”
“Ovdje dolazi do izražaja toliko mnogo drugih faktora koji će dovesti do odluke: šta marketing misli? Koje bi bile negativne posljedice ovog izbora u odnosu na veliku financijsku uštedu?”
“Ovo je financijska slika i mora se uporediti sa svim ostalim. Ambicija je izgraditi konkurentan projekt i stoga postoji mnogo faktora uključenih u izbore koje će se morati vrlo pažljivo odvagnuti.”
De Meo je također istakao da ništa nije na prodaju; trkaći tim Alpine nastavio bi biti pod vlasništvom Renaulta, a u Viry će se nalaziti novi projekti.
“Ne prodajemo ništa. U Viry-Chatillonu postoje sposobni i spremni ljudi koji rade ne samo na F1,” tvrdi on.
“Pokrenuli smo važne inovativne projekte ne samo u motorsportu. Stoga, moramo ostati mirni kako bismo mogli doći do najboljih izbora.”