Fernando Alonso kaže da McLaren „nije najgora ekipa“ i da su mediji previše bili kritični prema njihovim performansama.

Oba McLarena su ispala u prvoj fazi kvalifikacija u Francuskoj, dok u utrci britanska momčad treću utrku u nizu nije uspjela doći do bodova. Međutim, Alonso inzistira da performanse McLarena nisu toliko loše kao što su neki mediji to predstavili.

„Vikend kao taj, jedini problem su mediji i pažnja koju privlače. Sve je pretjerano, posebno u Formuli 1 sa svom tom polemikom i stvarima koje vi trebate prodati svake sedmice,“ rekao je Alonso.

„Imali smo prilično loš vikend u smislu performansi, bili smo nekonkurentni u petak, u subotu, u nedjelju. Prvi smo koji to znaju. Shvatamo to i želimo to popraviti.“

„U isto vrijeme nismo posljednji, ne postajemo sve gori i gori. Nismo najgori tim na gridu. Mi nismo sve te stvari koje smo slušali posljednja tri dana.“

„Peti smo u poretku konstruktora, ja sam osmi u poretku vozača. Svi ostali koji imaju savršenu sezonu su iza nas, tako da oni možda nisu tako savršeni a mi nismo tako loši. Razumijemo da smo bili nekonkurentni i to želimo popraviti.“

 Alonso je istakao da su performanse njegove momčadi na Paul Ricardu bile bolje nego što su to rezultati dali nagovijestiti.

„Ako pogledate rezultate, u nedjelju nismo bili dobri. Ali kad pogledate utrku, bili smo poprilično konkurentni u nedjelju.“

„Startao sam posljednji, poštovao sam granice staze u prvom krugu i bio sam posljednji. Onda sam s rezervnih guma prešao na žute gume u prvom krugu i držao sam korak sa cijelom grupom iz sredine poretka.“

„Nakon incidenta sa Vettelom sam bio posljednji sa 10 sekundi zaostatka i čak pored toga su Sainz i Magnussen poslije stajanja u boksu bili tik ispred nas. Tempo je bio sličan Sainzovom i Magnussenovom, što definitivno nije bio slučaj u subotu, kada smo bili 1.5 sekundi iza njih,“ zaključio je Španjolac.